W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

05.05.2022

„Gazociąg GIPL jest przykładem europejskiej solidarności. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej Unii, a mniej partykularnych interesów” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas ceremonii otwarcia gazociągu łączącego Polskę z Litwą. W wydarzeniu, które odbyło się 5 maja 2022 r. na Litwie, uczestniczyli również m.in. Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

Uroczyste otwarcie polsko-litewskiego gazociągu

Jak podkreśliła minister Anna Moskwa, Polska od lat prowadzi politykę opartą na bezpieczeństwie energetycznym kraju, co pozwoliło uniknąć wpadnięcia w pułapkę uzależnienia od surowców z kierunku rosyjskiego.

Gazociąg GIPL jeszcze mocniej zacieśnia współpracę między Polską i Litwą. Dziękuję Litwie za jej solidarność, determinację i zaangażowanie w ten projekt oraz dbanie o wspólne bezpieczeństwo energetyczne

– powiedziała.

Moje podziękowania kieruję także do pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ministra Piotra Naimskiego, który skutecznie dba o polskie bezpieczeństwo energetyczne i naszą niezależność. Dzięki jego pracy Polska jest dziś po bezpiecznej stronie

– dodała.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, w obecnej sytuacji kluczowe słowo w obszarze energetyki to solidarność. Z tego powodu tak ważne jest przyjęcie wspólnego podejścia na poziomie UE w sprawie płatności za importowany rosyjski gaz, jak również utrzymanie twardego stanowiska względem Rosji w zakresie sankcji.

Dobrym przykładem takiej europejskiej solidarności jest właśnie inwestycja, którą dziś w obecności Prezydentów Polski, Litwy i Łotwy otworzyliśmy. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej UE. Potrzebujemy więcej solidarności, a mniej partykularnych interesów

– podkreśliła minister Anna Moskwa

Unijne wsparcie

Dzisiejsza ceremonia mogła mieć miejsce między innymi dzięki zrozumieniu wyzwań i wsparciu, również finansowemu, Unii Europejskiej (300 mln euro dofinansowania). Szefowa resortu klimatu zwróciła też uwagę, że konieczne są jednak dalsze inwestycje, jeszcze bardziej wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Kluczowe jest wsparcie unijne dla dalszej dywersyfikacji dostaw gazu do Europy np. poprzez budowę terminali LNG. W Polsce zamierzamy nie tylko rozbudować istniejący terminal w Świnoujściu, ale także postarać się jak najpilniej uruchomić pływający terminal LNG w Gdańsku

– wyjaśniła minister.

Spotkanie z ministrem środowiska Republiki Litewskiej

Podczas wizyty na Litwie minister Anna Moskwa spotkała się także z litewskim ministrem środowiska Simonas’em Gentvilas’em. Tematem rozmów były m.in. pakiet „Fit for 55” oraz system kaucyjny.

***

Interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL) ma na celu połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy (w konsekwencji też pozostałych krajów bałtyckich). Połączenie to wpisuje się w priorytety polityki energetycznej Unii Europejskiej – UE (priorytetowy projekt infrastrukturalny w ramach Planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu – BEMIP) i ma służyć rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem dostaw gazu oraz zakończeniem izolacji państw bałtyckich od rynku gazu UE.

Projekt GIPL jest także kluczowym elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie. Poza tym gazociąg GIPL ma bardzo duże znaczenie w kontekście gazyfikacji regionów północno-wschodniej Polski.

Stronami projektu gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL – Gas Interconnector Poland-Lithuania) są polski operator GAZ-SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Przepustowość interkonektora na kierunku z Polski na Litwę – 2,4 mld m3/rok (274 000 m3/h), na kierunku z Litwy do Polski – 1,9 mld m3/rok (217 000 m3/h).

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}