Pomożemy gminie Chodów w Wielkopolsce
22.08.2025
Opuszczone gospodarstwo rolne w gminie Chodów straszy mieszkańców od lat. Teraz wiemy, że gmina otrzyma wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by zrobić porządek z tym co zagraża ludziom i środowisku.
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, wraz z przedstawicielami NFOŚiGW, rozmawiała w Chodowie z mieszkańcami, wójtem gminy oraz strażakami z lokalnej OSP.
Na miejscu spotkałam między innymi Panią Zdzisławę, która po naszej wizycie mogła w końcu odetchnąć z ulgą. Dowiedziała się, że niebezpieczne odpady zalegające w okolicach Jej domu, zostaną usunięte. Przez lata prosiła polityków o pomoc, a Jej prośby pozostawały bez odpowiedzi. Teraz ma nadzieję, że Ona i Jej rodzina, nie będzie bała się o to czy powietrze, którym oddychają i woda, którą piją są czyste
– mówiła po wizycie w Chodowie ministra Paulina Hennig-Kloska.
Wśród zidentyfikowanych opadów w gminie Chodów znajdują się odpady sklasyfikowane jako chemikalia zawierające substancje niebezpieczne, odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania tworzyw sztucznych oraz kauczuków i włókien syntetycznych, mydeł, detergentów, środków dezynfekujących i kosmetyków oraz usuwania farb i lakierów, a także inne niż niebezpieczne odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów.