W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce.” uzyskał dofinansowanie!

17.11.2020

Już ponad 430 mln zł wynosi dofinansowanie, przyznane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na inwestycje w smart grids.

Smart Grid to inteligentna sieć elektroenergetyczna i powiązane z nią wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które integrują działania wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom spółki dystrybucyjne mogą lepiej kontrolować dostawy energii i zarządzać jej włączeniami oraz szybciej reagować na awarie. Sprawniej mogą też bilansować moce pochodzące z OZE, co w konsekwencji usprawnia współpracę z krajowym systemem elektroenergetycznym.

Dla odbiorcy energii sieć inteligentna oznacza z kolei aktywne zarządzanie jego własnym zapotrzebowaniem na energię i jej zużyciem, co jest możliwe m.in. dzięki licznikom zdalnego odczytu. Operatorzy systemów dystrybucyjnych inwestują w inteligentne liczniki u odbiorców, które pozwalają na ich odczyt, a także wykorzystywanie wielu innych funkcjonalności, tj. m.in. miesięczne rozliczanie się każdego z użytkowników za rzeczywiste, a nie prognozowane zużycie energii. Liczniki zdalnego odczytu poprzez kontrolę nad rzeczywistym zużyciem energii zachęcają również do oszczędności oraz produkcji prądu z przydomowych źródeł, jakim są np. panele fotowoltaiczne.

Korzyści wynikające z wdrażania inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz funkcjonalności liczników zdalnego odczytu będą przedmiotem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach projektu „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 670 000 zł z poddziałania 1.4.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

{"register":{"columns":[]}}