W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej

Zasoby ludzkie stanowią jeden z najważniejszych elementów gospodarki, przemysłu, nauki, administracji, czy organizacji pozarządowych. Ich ilość, jakość oraz zaangażowanie decydują o sukcesie lub porażce w każdej dziedzinie życia i gospodarki. Dodatkowo w dziedzinach, gdzie istnieje potencjalne zagrożenie – jak np. w przemyśle chemicznym, petrochemicznym lub energetyce, a w tym szczególnie energetyce jądrowej - znaczenie właściwych kadr jest największe. Najwyższe standardy bezpieczeństwa obowiązujące w energetyce jądrowej oznaczają, że praca w niej wiąże się też z koniecznością ścisłego stosowania się do procedur, kodów, norm i regulacji. Wszystkie podmioty zaangażowane w energetykę jądrową, tzn. administracja (w tym dozór jądrowy), przemysł, organizacje badawczo-rozwojowe i instytucje edukacyjne, muszą opierać się na wyspecjalizowanej, wysoko wykwalifikowanej i zmotywowanej kadrze. Dlatego proces budowania zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej różni się istotnie od praktyk w tym obszarze stosowanych w innych branżach i wymaga specyficznego podejścia, w tym opracowania planu rozwoju zasobów ludzkich.

Znaczenie rozwoju zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej

Rozwój zasobów ludzkich opiera się na podstawowym założeniu, że kadry mają kluczowy wpływ na każdy obszar tworzący kompletną infrastrukturę jądrową niezbędną do budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej, a w szczególności:
•    zasoby ludzkie są w bezpośredni sposób powiązane z wyborem technologii i partnera strategicznego (inwestor);
•    zasoby ludzkie będą jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo realizowanego projektu jądrowego (szczególna rola Państwowej Agencji Atomistyki);

Ile osób pracuje w elektrowni jądrowej?

• Budowa elektrowni jądrowej
Liczba osób zatrudnionych w trakcie budowy zależy od konkretnego projektu, jaki jest realizowany. Opierając się na danych Departamentu Energii USA, szacuje się, że budowa jednego bloku elektrowni jądrowej daje zatrudnienie około 2400 osobom, z czego 1600 to pracownicy budowlani, a pozostali to kadra zarządzająca i nadzorująca realizację projektu. W niektórych projektach liczba ta może być dwukrotnie większa.

• Eksploatacja elektrowni jądrowej
Liczba osób zatrudnionych w trakcie eksploatacji jest również uzależniona od danego projektu. Opierając się na szacunkach Departamentu Energii USA, szacuje się, że jeden blok jądrowy obsługiwany jest średnio przez 650 osób.

Działania Ministerstwa energii

Kierownictwo Ministerstwa energii  przyjęło Ramowy plan rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej, który stanowi podstawę dla przyszłych działań w tym zakresie. Opiera się on na zaleceniach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i wyznacza kierunki działań wszystkich zaangażowanych podmiotów, które należy podjąć budując kompetentne i dopasowane do potrzeb kadry dla energetyki jądrowej.

Ministerstwo energii monitoruje na bieżąco kierunki studiów, na których kształceni są specjaliści mogący w przyszłości pracować na budowie, w trakcie eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej.

 

 

 

 

 

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.06.2020 12:18 Grzegorz Bunda
Pierwsza publikacja:
07.05.2018 11:49 Ilona Bartkowska
{"register":{"columns":[]}}