W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia systemowego

05.08.2021

Rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska kompleksowo regulującego kwestie związane z funkcjonowaniem systemu elektroenergetycznego.

Composing mit Windrädern, Sonnenkollektoren und Strommasten

Prace nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego realizowane są zgodnie z założonym harmonogramem przedstawionym podczas spotkania informacyjnego dot. II etapu Reformy Rynku Bilansującego, które zostało zorganizowane w formule wideokonferencji w dniu 9 marca 2021 r. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przy udziale Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Projekt dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kluczowym zagadnieniem projektu rozporządzenia są zasady funkcjonowania Rynku Bilansującego energii elektrycznej. Projekt rozporządzenia dostosowuje Rynek Bilansujący do założeń określonych w ramach zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z decyzji Komisji Europejskiej SA.46100 (2017/N) – Poland – Planned Polish capacity mechanism  oraz z Planu wdrażania reform rynku energii elektrycznej opracowanego zgodnie z art. 20 rozporządzenia 2019/943  (zwanego dalej „Planem wdrażania”), który uwzględnia wskazane powyżej regulacje europejskie.

Projekt rozporządzenia jest II etapem reformy Rynku Bilansującego, zapoczątkowanej przez rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego

Poza kwestiami związanymi z funkcjonowaniem rynku bilansującego rozporządzenie wprowadza nowe podejście w zakresie określenia wymagań technicznych dla nowych przyłączanych do sieci urządzeń, instalacji i sieci oraz tych już istniejących w zakresie utrzymania dotąd obowiązujących wymagań. Zmieniają się także przepisy dotyczące procedur awaryjnych i automatyki zabezpieczeniowej w celu zapewnienia pełnego stosowania przepisów unijnych regulujących te zagadnienia, tzn. przede wszystkim z rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/2196 z dnia 24 listopada 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych. Ponadto projekt wprowadza do prawa krajowego niektóre pojęcia i instytucje z rozporządzenia Komisji (UE) 2017/1485 z dnia 2 sierpnia 2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej

Jest to pierwsza od lat kompleksowa regulacja kwestii systemowych, które pozostawały niezmienione od 4 maja 2007 r.

{"register":{"columns":[]}}