W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na konferencji „Zeroemisyjna Polska – wyzwania przyszłości”

30.03.2022

Dążenie do neutralności klimatycznej to główny temat rozmów podczas konferencji „Zeroemisyjna Polska – wyzwania przyszłości”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 marca 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na konferencji „Zeroemisyjna Polska – wyzwania przyszłości”

Jak podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, konferencja naukowa Państwowej Rady Ochrony Środowiska wspiera tworzenie dialogu nt. najważniejszych wyzwań i szans rozwoju Polski do neutralności klimatycznej.

Dążenie do neutralności klimatycznej wymaga ambitnych i spójnych działań we wszystkich sektorach gospodarki – m.in. w elektroenergetyce, ciepłownictwie, przemyśle, transporcie czy budownictwie. Działania te prowadzone są już teraz, ale realizacja celów transformacyjnych wymagać będzie konsekwencji i znacznych wysiłków w perspektywie długoterminowej

– powiedział.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński zwrócił uwagę, że w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej konieczne odejście jest uniezależnienie się od importu rosyjskich węglowodorów.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zachwiała podstawami polityki energetycznej Unii Europejskiej. To determinuje konieczność ponownego przeanalizowania naszego podejścia do transformacji klimatycznej. Dlatego dziś minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła gotowość odejścia od rosyjskiego gazu

– mówił.

Wiceminister wskazał także, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad rewizją Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Chcemy wykorzystać możliwości płynące ze zróżnicowanych źródeł niskoemisyjnych. Aktualnie kluczowym celem, a jednocześnie niebagatelnym wyzwaniem, jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu poprzez rozbudowę zdolności importowych i połączeń międzysystemowych z krajami sąsiednimi, zmniejszając tym samym zależność od dostaw gazu ziemnego z kierunków wschodnich

– podsumował.

O Państwowej Radzie Ochrony Środowiska

Państwowa Rada Ochrony Środowiska jest organem doradczym i opiniotwórczym
ministra właściwego do spraw klimatu. Do zakresu jej działania należy opracowywanie dla ministra właściwego do spraw klimatu opinii w sprawach ochrony środowiska, a także przedstawianie propozycji i wniosków zmierzających do tworzenia warunków zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz do zachowania lub poprawy jego stanu.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}