W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Małgorzata Golińska podczas ministerialnego spotkania stron Konwencji Karpackiej

22.11.2022

„Dzisiejsze spotkanie to okazja do omówienia wyzwań, jakie stoją przed regionem: wkładu Konwencji w realizację globalnych ram dla bioróżnorodności, wpływu wojny w Ukrainie na środowisko przyrodnicze Karpat oraz możliwości wsparcia naszego sąsiada w ograniczaniu skutków wojny” – powiedziała Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, podczas konferencji ministerialnej Stron Konwencji Karpackiej. Wydarzenie odbyło się 22 listopada 2022 r. w Rzeszowie.

Wiceminister Małgorzata Golińska podczas ministerialnego spotkania stron Konwencji Karpackiej

Polska obejmując Prezydencję w Konwencji Karpackiej zapowiedziała organizację spotkania ministerialnego w bezpiecznym ze względu na pandemię czasie. Pandemia ustąpiła, jednak sytuacja w regionie jest daleka od bezpiecznej

– mówiła wiceminister Małgorzata Golińska.

Nieoczekiwana, niesprowokowana i bezprawna agresja militarna Rosji na Ukrainę sprawiła, że stanęły przed nami nowe problemy, nowe wyzwania i nowe priorytety

– dodała.

Panel: Jak osiągnąć nowe globalne cele bioróżnorodności w Karpatach?

Bioróżnorodność jest obiektem uwagi Konwencji Karpackiej od jej początków, a Protokół o różnorodności biologicznej należy do pierwszych uzgodnionych i przyjętych przez strony konwencji protokołów sektorowych. To jest też ten obszar, w którym współpraca stron Konwencji jest najbardziej intensywna

– zaznaczyła wiceminister Małgorzata Golińska podczas panelu poświęconemu bioróżnorodności.

Panel: Wpływ wojny na środowisko w Ukrainie i potrzeba współpracy i pomocy

Podczas panelu dotyczącego wpływu wojny na środowisko, wiceminister Golińska zwróciła uwagę, że zakres i priorytety wsparcia powinny zostać ustalone w bliskiej współpracy ze stroną ukraińską, ponieważ tylko taka pomoc będzie miała sens.

Potrzeby naszych partnerów z Ukrainy będziemy musieli zestawić z możliwościami instytucjonalnymi, ale również finansowymi odpowiednich podmiotów po naszej stronie. Musimy zapewnić mechanizm, który pozwoli w jak największym stopniu odpowiedzieć na zgłoszone potrzeby – mówiła.

Podpisanie deklaracji ministerialnych

Podczas spotkania podpisano dwie deklaracje ministerialne: odnoszące się do wkładu Konwencji Karpackiej we wdrażanie nowych globalnych ram dla bioróżnorodności oraz do pomocy Ukrainie.

Jestem dumna z dwóch konkretnych efektów naszego spotkania – podpisania deklaracji ministerialnych. Wyrażają one naszą wolę dalszego angażowania się zarówno w realizację celów globalnych, jak i w stawienie czoła problemom obserwowanym w naszym regionie

– podsumowała wiceminister Małgorzata Golińska.

Konwencja o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat (Konwencja Karpacka) jest drugą w skali światowej (po Konwencji Alpejskiej) wielostronną umową międzynarodową, dotyczącą pojedynczego regionu górskiego. Została podpisana w 2003 roku w Kijowie przez 7 państw (Czechy, Słowację, Wegry, Rumunię, Ukrainę, Serbię i Polskę). Od listopada 2020 r. Polska sprawuje Prezydencję w tej konwencji.

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}