W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Zyska o ochronie powietrza z marszałkami województw

16.03.2022

Najważniejsze wyzwania w zakresie poprawy jakości powietrza na poziomie krajowym i wojewódzkim to główny temat rozmów wiceministra Ireneusza Zyski z marszałkami województw. Spotkanie odbyło się 16 marca 2022 r.

Wiceminister Ireneusz Zyska oraz Dyrektor Agnieszka Sosnowska

Jak podkreślił wiceminister Zyska, nadrzędnym celem przyświecającym resortowi klimatu i środowiska pozostaje pilna poprawa jakości powietrza w Polsce.

Rok 2021 r. w resorcie klimatu i środowiska poświęcony został pracom nad przygotowaniem dokumentów strategicznych, począwszy od uchwalonej przez Radę Ministrów w lutym „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”, następnie w listopadzie „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, a skończywszy na przyjęciu przez „Aktualizacji Krajowego Programu Ochrony Powietrza do 2025 r. (z perspektywą do 2030 r. oraz 2040 r.)”

– powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił uwagę, że aktualizacja Krajowego Programu Ochrony Powietrza stanowi kluczowy dokument krótko-, średnio- i długofalowej polityki poprawy jakości powietrza w Polsce, określającym cele i kierunki interwencji w perspektywie do roku 2025, 2030 oraz 2040 w newralgicznych obszarach gospodarczych i społecznych.

Dokument ten stanowi powiązanie prowadzonych i planowanych do realizacji działań na wszystkich poziomach zarządzania jakością powietrza, mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu poszczególnych obszarów działalności człowieka na stan powietrza. Jest także odpowiedzią na wyzwania stojące przed polską administracją rządową i samorządową, przedsiębiorcami oraz obywatelami

– mówił.

Szczególnie ważną rolę w poprawie stanu jakości powietrza w Polsce odgrywa administracja samorządu terytorialnego, zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i powiatowym i gminnym. Jest ona odpowiedzialna za zarządzanie jakością powietrza na swoim obszarze oraz przygotowanie i realizację m.in. programów ochrony powietrza, planów działań krótkoterminowych oraz uchwał antysmogowych

– wyjaśnił wiceminister.

Wiceminister Zyska przypomniał także o terminowości przygotowania i przekazania sprawozdań okresowych z  realizacji programów ochrony powietrza.

{"register":{"columns":[]}}