W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca Międzynarodowa

Jednym z ważnych elementów realizacji Polityki Surowcowej Państwa jest współpraca międzynarodowa w celu tworzenia właściwych ram współpracy oraz zawierania partnerstw surowcowych z krajami będącymi w posiadaniu zasobów surowców naturalnych, których brakuje w kraju.

Zdecydowana większość surowców strategicznych i krytycznych dla polskiej gospodarki pochodzi w całości lub w większości z importu, dlatego ważne jest prowadzenie odpowiedniej polityki zagranicznej w zakresie surowców.

W powyższym zakresie bardzo ważna rola spoczywa również na państwowej służbie geologicznej przede wszystkim w zakresie wzmacniania współpracy i integracji działań z innymi zagranicznymi jednostkami realizującymi zadania z zakresu geologii. Ponadto służba geologiczna powinna stanowić zaplecze merytoryczne i wsparcie dla organów administracji rządowej realizujących zadania z obszaru surowcowego, jak również dla krajowych podmiotów prowadzących działalność poszukiwawczą poza granicami kraju.

Zawierane w ten sposób partnerstwa zagraniczne stanowią podstawę do prowadzenia prac badawczych w krajach, które posiadają potencjał surowcowy. Pozyskana w ten sposób informacja geologiczna, zwłaszcza ta dotycząca złóż kopalin, jest początkiem całego procesu inwestycyjnego związanego z wykorzystaniem surowców naturalnych. Następnie w oparciu o te informacje podejmowane są konkretne inwestycje górnicze. Działania te mają na celu obniżenie ryzyka rozpoczęcia inwestycji w danym kraju.

Porozumienia zrealizowane

  • Demokratyczna Republika Konga

19 listopada 2019 roku podpisano porozumienie pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym - PIB a kongijskim Centre de Recherches Géologiques et Minières.

  • Mongolia

24 listopada 2021 roku popisano porozumienie o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi (MoU). Współpraca z Mongolią jest wieloletnia, a w przeszłości prowadzona była na podstawie projektów oraz umów międzynarodowych.

  • Uzbekistan

9 maja 2022 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowy Instytutem Badawczym oraz Państwowym Komitetem Republiki Uzbekistanu ds. Geologii i Zasobów Mineralnych (MoU).

  • Ukraina

23 czerwca 2022 roku podpisano porozumienie o współpracy w zakresie geologii i surowców pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym a Państwową Służbą Geologiczną i Badań Podziemnych Ukrainy.

  • Słowacja

26 października 2022 roku podpisano porozumienie pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Słowacji.

  • Dominikana

3 listopada 2022 roku podpisano porozumienie pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Dominikany.

  • Kazachstan

5 marca 2023 roku podpisano porozumienie pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Kazachstanu.

  • Argentyna

22 maj 2023 roku podpisano porozumienie pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Argentyny

  • Wietnam

7 listopada 2023 roku podpisano porozumienie pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Wietnamu

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}