W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zazielenienie przestrzeni lokalnej – wyniki badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski

11.01.2021

Jak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aż 83% respondentów jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania, a 75% badanych jest gotowych zaangażować się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej najbliższej okolicy.

badnia - zazielenianie

Zdaniem badanych najważniejszymi obiektami w sąsiedztwie zamieszkania jest park lub inna zieleń miejska niewyposażona w urządzenia i budowle służące rekreacji i wypoczynkowi (59%), kolejnym najczęstszym wskazaniem jest szkoła, przedszkole czy żłobek (47%) oraz opieka medyczna i apteki (42%).

Dla 97% badanych ważne jest posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania, przy czym dla 84% kwestia ta jest bardzo ważna. 72% mieszkańców Polski uważa, że  w okolicy zamieszkania mają dużo terenów zielonych. Takiego zdania najczęściej są osoby mieszkające na wsi (82%).

Dziewięciu na dziesięciu respondentów co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca odwiedziło tereny zielone w okolicy zamieszkania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Codziennie robi to 36% respondentów.

Aż 85% badanych ma najbliższy zielony teren w zasięgu do 10 minut drogi piechotą, z czego 56% dzieli od terenów zielonych zaledwie 5 min drogi pieszo.

83% mieszkańców Polski jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania. Największym zadowoleniem z jakości terenów zielonych cieszy się region północno-zachodni (90%).

Wśród najczęściej wymienianych funkcji, jakie powinny spełniać tereny zielone w okolicy zamieszkania, badani wymieniali: funkcję rekreacyjno-sportową (38%), miejsce odpoczynku, relaksu (37%), estetykę, czystość (22%), alejki do spacerowania (16%), świeże powietrze (15%), drzewa, różnorodna roślinność (13%), miejsce dla dzieci (11%), bliska odległość od domu i dostępność (11%), ścieżki rowerowe (8%), obcowanie z naturą (6%).

3/4 badanych jest gotowych zaangażować się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w najbliższej okolicy.


Jednotematyczne badanie świadomości i zachowań ekologicznych zostało zrealizowane w dniach 16 –17 listopada za pomocą techniki CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne,takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo). Maksymalny błąd szacowania dla próby losowej liczącej 1000 osób wynosi +/-3,1%.

Raport z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej

{"register":{"columns":[]}}