W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Gaz ziemny

Strażak klęczy na podłodze z urządzeniem pomiarowym w budynku mieszkalnym.

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest paliwem wygodnym, czystym ale może też być niebezpieczny. Gaz do naszych mieszkań doprowadzany jest siecią podziemnych przewodów i instalacji wewnętrznej budynku. Nieszczelności w instalacjach gazowych są trudne do wykrycia. W celu wykrycia nieszczelności, okresowo gaz nawaniany jest dużą ilością specjalnej substancji, która powoduje, że pachnie on wyjątkowo intensywnie. Tymczasem w szczególnych warunkach, (awaria instalacji lub odbiornika gazowego ) gaz może zgromadzić się w takiej ilości, że powstanie mieszanina wybuchowa z powietrzem, której wybuch może spowodować każde źródło energii np.: płomień zapałki, iskra w wyłączniku prądowym i aparacie telefonicznym, iskra krzesana, a nawet wyładowanie elektryczności statycznej. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza więc unosi się w górę, dlatego wentylacja powinna zapewnić nawiew powietrza z dołu pomieszczenia. Natomiast wyciąg ( wywiew ) należy sytuować max. wysoko przy suficie pomieszczenia. W Lesznie w ostatnich latach odnotowano kilka przypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym, wybuchu gazu.
O czym należy wiedzieć:
- jeżeli ilość powietrza jest zbyt mała, następuje niezupełne spalanie gazu, może powstać trujący tlenek węgla CO,
- zaniedbywanie okresowego czyszczenia przewodów wentylacyjnych jest przyczyną śmiertelnych zatruć CO,
- poważnymi zatruciami kończą się często praktyki dogrzewania pomieszczeń płomieniami palników kuchni gazowej,
- wszelkie czynności związane z rozłączaniem i przyłączaniem urządzeń gazowych do sieci lub czyszczenie i konserwację pieca czy też kuchni gazowej może dokonać tylko osoba do tego celu uprawniona,
Urządzenia gazowe nie są wieczne, starzeją się i po kilku latach stają się nie tylko wyeksploatowane, ale i przestarzałe. Warto więc co 10 lat wymieniać je na nowe.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}