W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia Mazowieckiej Brygady Odwodowej pk. "Hala 2021"

05.07.2021

Ratownicy sgpr docinają na pile ukośnicy drewno potrzebne do stabilizacji budynku. Czynności wykonywane na zewnątrz budynku. Od lewej strony widać następujące pojazdy: specjalistyczny pojazd poszukiwawczo ratowniczy, następnie specjalistyczny ciężki pojazd ratownictwa technicznego oraz specjalistyczny ciężki pojazd kwatermistrzowski.

W dniach 28-30.06.2021 roku przy ul. Ziemowita w Warszawie przeprowadzono ćwiczenia pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej  z terenu miasta stołecznego Warszawy pod kryptonimem "Hala 2021". Uczestnikami byli ratownicy ze:
- Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej "Warszawa 9",
- Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Medycznego "Warszawa Medyk".
W ramach ćwiczeń doskonalono wybrane elementy z zakresu: organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych i technik ratowniczych w działaniach SGPR, techniki i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych, stabilizacji konstrukcji naruszonych, bezpieczeństwa działań podczas katastrof budowlanych oraz współdziałania Specjalistycznych Grup Ratowniczych.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku dokonywania przebudowy hali doszło do jej częściowego zawalenia. W wyniku powstałej katastrofy budowlanej kilka osób zostało uwięzionych pod gruzami budynku. Do zadań ratowników w ramach doskonalenia należało m.in.:
- monitorowanie stabilności budynku;
- dokonanie rozpoznania obiektu i odnalezieniu pozorantów przy wykorzystaniu psów ratowniczych;
- w zależności od lokalizacji pozorantów dokonania stabilizacji otworów drzwiowych, pochylonej ściany oraz schodów a także wykonanie właściwego przebicia przez betonowe płyty;
- ewakuacja osób poszkodowanych i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Tekst i foto: st. kpt. Tomasz Stankowski

Zdjęcia (7)