W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Roty Ratownicze

20.01.2023

Zastęp ze sprzętem w ubraniach specjalnych stojący w szeregu

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Kierujący Działaniem Ratowniczym jest zobowiązany do wyznaczenia roty asekuracyjnej w przypadku, gdy w akcji biorą udział osoby pracujące
w aparatach ochrony układu oddechowego. Rota ta ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa ratownikom pracującym na terenie akcji. W przypadku, gdy strażak znalazł się w sytuacji, podczas której potrzebuje pomocy, rota ratownicza jest odpowiedzialna za przeprowadzenie ewakuacji zagrożonego ratownika ze strefy niebezpiecznej.

W Warszawie zostały wyznaczone 2 jednostki ratowniczo- gaśnicze przewidziane do zapewnienia zastępu asekurującego złożonego z 6 ratowników do zabezpieczenia strażaków działających na miejscu zdarzenia. Na lewobrzeżnej części Warszawy jest to JRG 9, a na  prawobrzeżnej jest to JRG 5. Jednostki te posiadają specjalistyczny sprzęt przewidziany do ratowania strażaków przez strażaków, a obsada zmianowa przechodzi serię wymagających szkoleń o tematyce rot asekuracyjnych.

Zastęp asekurujący może zostać zadysponowany na prośbę Kierującego Działaniem Ratowniczym, oraz przez SKKM a po przyjeździe na miejsce zdarzenia dowódca zastępu przeprowadza rozpoznanie, w wyniku którego zbiera informacje na temat:

  • Ilości strażaków pracujących w strefie zagrożenia oraz ich przybliżoną lokalizację,
  • Wszystkich możliwych wejść do budynku,
  • Zagrożeń dla strażaków działających podczas działań,
  • Rodzaju sprzętu, który może się przydać podczas ratowania strażaka,
  • Rodzaju aparatu ochrony układu oddechowego w jakich działają poszczególne roty.

W czasie, gdy dowódca przeprowadza rozpoznanie, jego załoga rozkłada sprzęt potrzebny do ewentualnego ratowania strażaków.  Podstawowym wyposażeniem jest przygotowany zapas powietrza dla poszkodowanego strażaka, którego rota bądź cały zastęp będzie ewakuował ze strefy niebezpiecznej, wzmocnione nosze pachtowe, pętle ratownicze, dyski sygnalizacyjne) Dodatkowo przygotowują sprzęt zależny od zastanej sytuacji, może to być np.:

  • Podręczny sprzęt burzący
  • Piła do betonu i stali oraz pilarki do drewna,
  • Drabiny przenośne,
  • Torba PSP R1.

Każdy strażak wchodzący w skład zastępu asekurującego jest ubrany w aparat ochrony układu oddechowego. Pozwala to na natychmiastowe wysłanie do działania dwóch zespołów asekurujących (jeden 3 osobowy, drugi 2 osobowy). Kierowca jest odpowiedzialny za mierzenie czasu pracy w aparatach powietrznych (monitorowanie czasu). Zadaniem zespołu jest przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji poszkodowanego strażaka. Decyzję o metodzie działania podejmuje dowódca Roty na podstawie zastanej sytuacji.

Oprócz wyżej wymienionych specjalnych jednostek przeznaczonych do ratowania strażaków przez strażaków, każdy strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy jest przeszkolony z procedury wzywania pomocy „RATUNEK, RATUNEK, RATUNEK” oraz z podstawowych umiejętności z zakresu udzielaniu pomocy poszkodowanemu strażakowi.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}