W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza

SGPR Warszawa 9

Ratownicy w pomarańczowych kombinezonach i hełmach na głowach stoją pośród gruzowiska. Trzech z nich stoi przy psach ratowniczych rasy labrador. Jeden ze strażaków siedzi na pojeździe typu quad. Na ziemi leżą nosze oraz torba medyczna. W tle samochód ratowniczy. Na horyzoncie widnieje strzelisty komin elektrociepłowni oraz błękitne niebo przesłonięte pierzastymi chmurami.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza „Warszawa 9” z siedzibą w JRG 15

Zadaniem Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej jest podejmowanie działań ratowniczych mających na celu dotarcie i wydobycie osób uwięzionych wskutek zaistniałej katastrofy budowlanej. Ponadto ratownicy są przeszkoleni w zakresie wydobywania osób poszkodowanych z wykopów wąskoprzestrzennych.

W skład osobowy grupy wchodzą ratownicy posiadający przeszkolenie m.in. z zakresu: stabilizacji naruszonych konstrukcji, obsługi elektronicznych urządzeń do lokalizacji osób znajdujących się pod gruzami, nawigacji satelitarnej GPS, stabilizacji wykopów i zasypów ziemnych, ratownictwa wysokościowego oraz wielu innych. Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą cechuje to, że działania ratownicze wspomagają psy ratownicze o specjalności terenowej i gruzowiskowej.

Grupa spełnia poziom gotowości ABCU.

SGPR Warszawa wchodzi w skład USAR Poland, czyli specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach zurbanizowanych poza granicami kraju. 

Pojazdy znajdujące się na wyposażeniu Grupy Ratownictwa Poszukiwawczo-Ratowniczego:

 

  • Średni samochód grupy poszukiwawczo ratowniczej Mercedes Atego.
  • Lekki samochód grupy poszukiwawczo ratowniczej Man.
  • Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania.
  • Ciężki samochód kwatermistrzowski.
  • Lekki samochód rozpoznania ratowniczego Ford Ranger.
  • Quad Suzuki + przyczepka.
  • Ciężki samochód kontenerowy Renault Kerax z kontenerem inżynieryjnym.

Materiały

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 15
{"register":{"columns":[]}}