Szkolenie w Laboratorium Symulacji Medycznych w Łodzi
17.10.2025
W dniach 15–17 października 2025 r. w Laboratorium Symulacji Medycznych w Łodzi odbyło się szkolenie dla 30 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy. Tematem zajęć było: „Szkolenie z zakresu prowadzenia zaawansowanych czynności ratunkowych w sytuacjach szczególnych”.
Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był zagadnieniom z zakresu medycyny taktycznej. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów funkcjonariusze doskonalili umiejętności tamowania masywnych krwotoków oraz zabezpieczania ran postrzałowych. Ćwiczenia realizowano w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych – z użyciem środków pozoracji, sztucznej krwi i specjalistycznego sprzętu medycznego. Uczestnicy mieli okazję działać w stresujących, dynamicznych scenariuszach, które wymagały szybkiego podejmowania decyzji oraz ścisłej współpracy w zespole. Dzięki temu mogli przećwiczyć nie tylko techniczne aspekty ratownictwa, ale również elementy komunikacji i organizacji pracy w sytuacjach o podwyższonym ryzyku.
W trakcie kolejnych dwóch dni uczestnicy skupiali się na doskonaleniu procedur postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego z wykorzystaniem fantomów wysokiej wierności. Scenariusze symulacyjne odzwierciedlały sytuacje, z jakimi ratownicy spotykają się w codziennej służbie – m.in. upadki z wysokości, oparzenia czy nagłe zatrzymania krążenia u dorosłych i dzieci. Realistyczne symulacje umożliwiły usystematyzowanie wiedzy z zakresu opieki nad osobą poszkodowaną – od momentu dotarcia na miejsce zdarzenia aż do przekazania pacjenta do podmiotu leczniczego.
Zdobyta wiedza i nabyte umiejętności z pewnością przełożą się na jeszcze skuteczniejsze i bezpieczniejsze działania podejmowane przez funkcjonariuszy podczas codziennej służby.