W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiosenne warsztaty doskonalące dla nurków MSWiA

01.06.2021

Ujęcie z lotu ptaka przedstawiające moment wynurzenia się wraku samochodu dostawczego. Do auta przymocowany jest żółty balon wypornościowy oraz liny i przewody powietrzne ciągnące się do pomostu. Na pomoście można zauważyć grupkę ludzi oraz różny specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodno-nurkowego. Przy pomości stoi zacumowana łódź ratownicza.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Warszawa 5” z JRG nr 1 od 17 maja bierze udział w warsztatach doskonalących umiejętności prowadzenia prac podwodnych dla strażaków z terenu woj. mazowieckiego organizowanych przez Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane są zgodnie z planem warsztatów podczas 6 dniowych zgrupowań przez kolejne 5 tygodni na terenie Poligonu Szkoleniowego w Kręsku nad Jeziorem Wulpińskim.

Prowadzącymi zajęcia są posiadający duże doświadczenie kierownicy prac podwodnych i dowódcy specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego. Program warsztatów obejmuje takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo prowadzenia prac podwodnych, nawigację podwodną, nurkowania nocne, prowadzenie działań podwodnych z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego czy różne metody poszukiwań obiektów w wodzie.

Doskonalenie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji strażaków w zakresie prac podwodnych wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa ludności, skuteczności działań ratowniczych i zabezpieczenia operacyjnego obszarów chronionych przez specjalistyczne grupy i sekcje ratownictwa wodno – nurkowego.

Zdjęcia: strażacy z JRG 1

Zdjęcia (11)