W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cody Roby czyli kodowanie w formie planszówki

Grafika przedstawia plakat zachęcający do udziału w CodeWeek. W górnej części napis "Pomysł na CodeWeek" oraz uśmiechnięta dziewczynka z żarówką. Pod spodem napis " Cody Roby czyli kodowanie w formie planszówki”. Poniżej w formie etykiet przedstawione są kolejne kroki zgłoszenia inicjatywy:
„1. Wejdź na koduj.gov.pl”,
„2. Wydrukuj Cody Roby i zacznij programować z rodziną lub znajomymi”
„3. Zgłoś swoje wydarzenie na codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności "
"4. Pobierz certyfikat".
W dolnej części tekstu kod QR prowadzący do strony www.koduj.gov.pl, adresy Facebook CodeWeekPL, Instagram codeweekpl i adres e-mailowy programowanie@mc.gov.pl oraz logotypy Funduszy Europejskich, KPRM, NASK i Unii Europejskiej. Powyżej krótka informacja o CodeWeek "CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania obchodzimy w dniach 9-24 października, ale wydarzenia związane z promocją programowania możesz zgłaszać cały rok.".

Zabawa w kodowanie to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. To również łatwa i przyjemna nauka kompetencji niezbędnych w XXI wieku. Cody Roby to gra, łącząca tradycyjną planszówkę z nauką programowania. Uczestnicy wcielają się w role programisty Cody'ego i robota Roby'ego.
Postacie konkurują ze sobą, aby wspólnie zrealizować wyznaczone zadanie. Zaletą gry jest jej elastyczność umożliwiająca działanie według różnych scenariuszy. Zabawa przeznaczona jest dla 2–4 graczy powyżej szóstego roku życia.

Polecamy ją rodzicom – jako zabawę z dziećmi na dywanie – bibliotekarzom, nauczycielom klas 1–3 oraz pracującym na świetlicy. Gra wspiera logiczne myślenie. Wymaga przewidywania ruchów i układania ich w następujący po sobie ciąg zdarzeń.

Zainspiruj się. Sprawdź naszą propozycję i programuj. Przykładowy scenariusz zabawy znajdziesz poniżej!

Jestem robotem i potrzebuję Twojej pomocy. Pracuję w fabryce zabawek. Razem z moim kolegą pakujemy i wysyłamy gotowe zabawki do sklepów. Dzięki nam półki wypełniają się lalkami, pluszowymi misiami i samochodami, dając wiele radości dzieciom. Tę pracę może wykonywać jednocześnie tylko jeden robot. Każdy z nas uwielbia moment, gdy zabawki opuszczają fabrykę, by wkrótce trafić do dzieci. Dzisiaj zdecydowaliśmy, że wysyłkę wykona ten z nas, któremu uda się dogonić drugiego. Dodatkowo umówiliśmy się, że możemy ustawiać przeszkody. Proszę, zaprogramuj moje ruchy tak, abym dogonił drugiego robota.

Spróbujesz? Zacznij działać!

  • Krok 1: Wejdź na stronę z grą.
  • Krok 2: Pobierz planszę i karty do gry.
  • Krok 3: Wydrukuj grę – możesz to zrobić na domowej lub szkolnej drukarce.
  • Krok 4: Zacznij grać.
  • Krok 5: Zgłoś swoje wydarzenie na: codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności.
  • Krok 6: Pobierz certyfikat. Jak tylko zgłosisz swoje wydarzenie, będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnika, a po jego realizacji – certyfikat organizatora! Więcej informacji o generowaniu certyfikatów CodeWeek znajdziesz w tym artykule.

Więcej wskazówek, jak grać z Cody Roby, oraz gotowych scenariuszy gier znajdziesz na stronie EU CodeWeek

Spodobała Ci się gra Cody Roby i szukasz innych propozycji zabaw bez urządzeń elektronicznych lub inspiracji do zajęć związanych z różnymi językami programowania, robotyką, oprogramowaniem sprzętowym mikro:bit itp.? Sprawdź „Materiały szkoleniowe” Europejskiego Tygodnia Kodowania obejmujące filmy instruktażowe i plany lekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajrzyj również na stronę z zasobami Europejskiego Tygodnia Kodowania dla uczniów oraz nauczycieli.

W kalendarzu CodyWeek2021 znajdziesz harmonogram webinarów, podczas których prezentowane będę pomysły na inne zabawy w kodowanie. 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami: programowanie@mc.gov.pl.

Grafika przedstawia plakat zachęcający do udziału w CodeWeek. W górnej części napis "Pomysł na CodeWeek" oraz uśmiechnięta dziewczynka z żarówką. Pod spodem napis " Programowanie na macie”. Poniżej w formie etykiet przedstawione są kolejne kroki zgłoszenia inicjatywy: „1. Wejdź na koduj.gov.pl”, „2. Pobierz i wydrukuj bezpłatną matę do nauki kodowania - programuj!” „3. Zgłoś swoje wydarzenie na codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności " "4. Pobierz certyfikat". W dolnej części tekstu kod QR prowadzący do strony www.koduj.gov.pl, adresy Facebook CodeWeekPL, Instagram codeweekpl i adres e-mailowy programowanie@mc.gov.pl oraz logotypy Funduszy Europejskich, KPRM, NASK i Unii Europejskiej. Powyżej krótka informacja o CodeWeek "CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania obchodzimy w dniach 9-24 października, ale wydarzenia związane z promocją programowania możesz zgłaszać cały rok.".

Typ wydarzenia: sesja offline
Czego potrzebujesz? Pobierz materiały, wydrukuj je i zacznij grać. Wystarczy usiąść z dzieckiem na dywanie lub zaprosić do współpracy swoich uczniów i Twoja inicjatywa jest już gotowa! 😊
Dla ilu osób? 2–4 

Materiały

Pobierz "Cody Roby czyli kodowanie w formie planszówki"
Cody Roby - kodowanie w formie karcianej - pobierz grę!
{"register":{"columns":[]}}