W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczne zdarzenie w Kościele w Hubenicach

13.02.2021

13.02.2021 o godzinie 14:39 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu pomieszczeń w Kościele Parafialnym w miejscowości Hubenice.

Na zdjęciu pojazdy straży pożarnych oraz zespołu ratownictwa medycznego

Zadymienie powstało prawdopodobnie na skutek uszkodzenia pieca na paliwo stałe znajdującego się w przykościelnej kotłowni. Po przybyciu jednostek ochrony przeciwpożarowej strażacy zastali dwie osoby ewakuowane z budynku przez osoby postronne (jedna z nich była nieprzytomna, druga przytomna bez świadomości) oraz jedną osobę przytomną bez świadomości leżącą przed wejściem do budynku. Osobom poszkodowanym natychmiast udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a w momencie przyjazdu  Zespołu Ratownictwa Medycznego przekazano pod ich opiekę. Dalsze działania polegały na wprowadzeniu do zadymionych pomieszczeń kotłowni i kościoła dwóch rot gaśniczych zabezpieczonych w aparaty ochrony dróg oddechowych (AODO) oraz wyposażonych w kamerę termowizyjną, w celu sprawdzenia czy w pomieszczeniach kościoła nie znajdują się inne osoby poszkodowane, a także w poszukiwaniu ewentualnych zarzewi ognia. Więcej osób poszkodowanych wewnątrz budynku kościoła nie odnaleziono, jak również nie stwierdzono zagrożenia pożarowego.      Po wygaszeniu pieca na paliwo stałe przystąpiono do przewietrzania budynku oraz jego oddymiania.  Ze względu na dużą kubaturę obiektu oraz niewielkie otwory okienne wymagane było użycie dodatkowego sprzętu w postaci agregatów oddymiających. W trakcie działań udzielono pomocy jeszcze czterem osobom lżej poszkodowanym uskarżającym się na dolegliwości po kontakcie                z atmosferą toksyczną. Wszystkie osoby, które ucierpiały w zdarzeniu zostały przekazane załogom Zespołów Ratownictwa Medycznego. Do szpitali przetransportowano 3 osoby, które znajdowały się wewnątrz zadymionych pomieszczeń. Na miejsce zdarzenia przybył p.o. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej – kpt. Krzysztof Romański.

W działaniach udział brały:  3 zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Dąbrowie Tarnowskiej, 2 zastępy OSP KSRG Hubenice-Kozłów, zastęp OSP KSRG Ujście Jezuickie, zastęp OSP KSRG Szczucin oraz zastęp z OSP Karsy. Ponadto w zdarzeniu uczestniczyły 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego i patrol Policji.

Na pochwałę zasługuje fakt, że osoba, która wezwała pomoc, a następnie wyciągnęła poszkodowanych na zewnątrz budynku to strażak ochotnik z jednostki OSP Hubenice-Kozłów. W dalszej fazie akcji czynnie uczestniczył w działaniach polegających na przeszukiwania obiektu w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Postawa godna naśladowania. GRATULUJEMY!

Opracowanie: st. kpt. Daniel Misiaszek, KP PSP Dąbrowa Tarnowska

Zdjęcia: archiwum JRG Dąbrowa Tarnowska.

Zdjęcia (4)