W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Obszar chroniony przez KP PSP Dąbrowa Tarnowska

Obszar chroniony

Powiat Dąbrowa Tarnowska leży na Równinie Tarnobrzeskiej, na rozległym, słabo zalesionym obszarze, określanym niekiedy mianem Powiśla Dąbrowskiego, ograniczonym od północy Wisłą, a od zachodu dolnym biegiem Dunajca. Niemal całkowicie płaski teren przecinają liczne niewielkie cieki wodne, wpadające do Wisły, biorące początek w nieco bardziej wyniesionej, południowej części Powiśla.

Powiat jest oddalony od dużych ośrodków miejskich oraz głównych szlaków komunikacyjnych. Jedynym większym miastem jest Tarnów oddalony o ok. 20 km. Główną arterią komunikacyjną jest droga krajowa Tarnów-Kielce, biegnąca przez Dąbrowę Tarnowską i Szczucin.

Powiat zajmuje łączną powierzchnię 530 km2. Zamieszkuje go łącznie ok. 60 tyś. osób.

W skład Powiatu wchodzi 7 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin. W gminach tych skupionych jest 78 miejscowości, w tym 76 wsi i 2 miasta. Najliczniejsze są wsie niewielkie, liczące poniżej 500 mieszkańców: jest ich 37. Wsi średnich liczących od 500 do 1000 mieszkańców, jest 31. Dużych wsi (powyżej 1000 mieszkańców) jest 8, w tym Radgoszcz, licząca powyżej 3 tys. mieszkańców.

{"register":{"columns":[]}}