W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza "DĘBICA"

logo SGPR

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „DĘBICA”

 

SGPR „DĘBICA” została powołana w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy  w dniu 31 stycznia 2013 r. na bazie sił i środków z jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP nr 1 i 2 w Dębicy. Osiągnęła ona gotowość operacyjną w dniu 1 października 2015 r. Od dnia 1 grudnia 2016 r. Grupa pełni całodobowe dyżury w standardzie poziomu gotowości operacyjnej A tzn. utrzymuje w stałej niezwłocznej gotowości do wyjazdu 3-osobowy zespół operacyjny.

 

Aktualnie w składzie Grupy jest 29 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Pełnią oni na co dzień służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych nr 1 i 2 w Dębicy. Wszyscy posiadają kwalifikacje „strażaka ratownika operatora urządzeń lokalizacyjnych” oraz posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Na wyposażeniu zespołu operacyjnego SGPR znajduje się samochód SLRR  SsangYong Musso z JRG nr 2 w Dębicy. Obszar chroniony przez grupę obejmuje teren województwa podkarpackiego oraz dwóch powiatów z terenu województwa małopolskiego.

 

SGPR „DĘBICA” jest jednym z wyznaczonych pododdziałów Podkarpackiej Brygady Odwodowej, utworzonym z sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, wchodzącym w skład centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Oznacza to, że w razie potrzeby może być skierowana do działań ratowniczych na terenie całego kraju.

 

Grupa przeznaczona jest do działań ratowniczych podczas katastrof budowlanych tzn. zdarzeń, podczas których wystąpiło zniszczenie częściowe lub całkowite obiektu budowlanego, w wyniku czego wystąpiło zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia. Zadania realizowane przez Grupę w związku z utrzymywanym poziomem gotowości operacyjnej obejmują w szczególności:

1.  Lokalizację osób z zastosowaniem metody przyrządowej tj. technicznego sprzętu lokalizacyjnego - urządzenia nasłuchowego (geofonu) oraz specjalistycznych kamer (wziernikowej, inspekcyjnej, termowizyjnej).

2.  Udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

 

{"register":{"columns":[]}}