W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza "Dębica"

logo SGPR

Grupa została powołana w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy  w dniu 31 stycznia 2013 r. na bazie sił i środków z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP nr 1 i 2 w Dębicy. Osiągnęła ona gotowość operacyjną w dniu 1 października 2015 r. Od dnia 1 grudnia 2016 r. grupa pełni całodobowe dyżury w standardzie poziomu gotowości operacyjnej A tzn. utrzymuje w stałej niezwłocznej gotowości do wyjazdu 2-osobowy zespół operacyjny.

 Aktualnie w składzie grupy jest  23 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Pełnią oni na co dzień służbę w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2 w Dębicy. Wszyscy posiadają kwalifikacje „strażaka ratownika operatora urządzeń lokalizacyjnych” oraz posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Na wyposażeniu zespołu operacyjnego SGPR znajduje się samochód SLRp  SsangYong Musso z JRG nr 2 w Dębicy. Obszar chroniony przez grupę obejmuje teren województwa podkarpackiego.

SGPR „Dębica” włączona została również w skład struktur Podkarpackiej Brygady Odwodowej. Dodatkowo znajduje się w składzie sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego, w związku z czym w razie potrzeby może być zadysponowana do działań ratowniczych na terenie całego kraju.

Zadania realizowane przez zespół operacyjny SGPR „DĘBICA” podczas katastrof budowlanych związane są z lokalizacją osób zasypanych w gruzowisku z zastosowaniem urządzenia nasłuchowego (geofonu), technicznego sprzętu lokalizacyjnego (kamery wziernikowej, kamery termowizyjnej) oraz udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

{"register":{"columns":[]}}