W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży na obozach pod namiotami

03.08.2022

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży na obozach pod namiotami

   Wakacje to czas wypoczynku i relaksu. Otoczenie lasu oraz jezior połączone ze słoneczną pogodą sprzyja wypoczynkowi pod namiotami. Podczas takiego wypoczynku nie można jednak zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa, tym bardziej, że warunki pogodowe bywają zmienne, a czasami niebezpieczne.

   W trosce o bezpieczeństwo dzieci i osób wypoczywających na obozach funkcjonariusze Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gostyninie realizując ustalenia „Protokołu uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”, który podpisany został pomiędzy Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, Komendantem Głównym Policji i Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, a organizacjami harcerskimi, wizytują i przeprowadzają pogadanki połączone z pokazami sprzętu.

Na dzień 1 sierpnia br., na terenie powiatu gostynińskiego w 5 niezależnych lokalizacjach zweryfikowanych przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie odbywał się wypoczynek dzieci i młodzieży na obozach harcerskich pod namiotami zlokalizowanych w miejscowościach Aleksandrynów, Gorzewo, Budy Lucieńskie, Marianów Lucieński oraz Jesionka, w których łącznie przebywało 619 dzieci oraz 128 osób kadry.

Podczas wizyt na obozach strażacy sprawdzają sposób wdrożenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących na obozie oraz zaznajamiają uczestników obozu ze sposobem alarmowania oraz postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Weryfikują również warunki i organizację ewakuacji na terenie obozu.

Każdorazowo w pierwszych dniach trwania obozów strażacy tutejszej Komendy dokonali rozpoznania terenu obozu weryfikując:

- liczbę uczestników i kadrę obozu;

- osoby wyznaczone do komunikacji ze służbami ratowniczymi;

- wyznaczone miejsca zbiórki do ewakuacji;

- miejsca bezpiecznego schronienia;

- drogi dojazdowe dla ekip ratowniczych;

- drogi ewakuacyjne, względnie drogi dojścia do wyznaczonych miejsc zbiórki do ewakuacji oraz miejsc bezpiecznego schronienia.

Ważnym elementem wizyty strażaków jest sprawdzenie skuteczności łączności, zarówno telefonicznej jaki łączności radiowej UKF pomiędzy obozem harcerskim i Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego PSP lub/i siłami i środkami PSP oraz ustalenie godzin nawiązywania codziennej komunikacji.

W przypadku powzięcia informacji o istotnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa uczestników obozu  (np.: alerty pogodowe - zagrożenie burzami, opadami itp.) Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP na bieżąco / niezwłocznie informuje Komendanta obozu lub wyznaczone osoby, o tym zagrożeniu.

Kierownictwo obozu na podstawie pozyskanych informacji o zagrożeniu decyduje o wprowadzeniu procedur mających na celu ograniczenie organizowanie wypraw i przedsięwzięć programowych w oddaleniu od obozu i/lub przygotowanie się do:

- zabezpieczenia miejsca obozu;

- ewakuacji obozu do wyznaczonego miejsca zbiórki do ewakuacji;

- ewakuacji do miejsca bezpiecznego schronienia.

Poza powyższymi strażacy zgodnie z ww. „Protokołem uzgodnień…..” realizują działania edukacyjne w ramach prewencji społecznej. W tym zakresie przeprowadzono 6 pogadanek na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego, bezpieczeństwa nad wodą, połączone z prezentacją sprzętu pożarniczego, które odbyły się w dniach 6, 7, 8, 13,14, 19 lipca br.

Opracowanie: st.bryg. Andrzej Ledzion

Zdjęcia: st.ogn. Waldemar Modrzejewski

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}