W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczny pożar przy ul. Wileńskiej

08.02.2021

Tragiczny w skutkach pożar przy ul. Wileńskiej w Pabianicach. Jedna osoba nie żyje.

Na zdjęciu od lewej sprawiona drabina mechaniczna, w której koszu znajdują się dwaj strażacy podający z działka wodnopianowego prąd wody na palący się dach. Na prawo od drabiny grupa strażaków w aparatach układu oddechowego (OUO) przekazuje sobie informacje o pożarze. Przed grupą strażaków budynek z czerwonej cegły. Z bramy wjazdowej wydobywają się kłęby białego dymu. Po prawej stronie na skraju kadru pojazd gaśniczy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Pabianicach.

8 lutego br. o godz. 4:33 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowe Straży Pożarnej w Pabianicach wpłynęła formatka z Centrum Powiadamiania Ratunkowego informująca o pożarze kamienicy przy ul. Wileńskiej w Pabianicach. Z wstępnych informacji wynikało, że w środku mogą przebywać 2 osoby. Jedną z nich (kobietę, lat 63) strażacy odnaleźli na podwórku za budynkiem (ewakuowała się z niego przed naszym przybyciem), strażacy udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci wsparcia psychicznego i zapewnienia komfortu termicznego. Po przekazaniu jej Zespołowi Ratownictwa Medycznego, ratownik medyczny podjął decyzję o przewiezieniu kobiety do szpitala. Kilka minut po godzinie 9 strażacy przeczesujący piwnicę odnaleźli częściowo zwęglone ciało drugiego mieszkańca.

Działania na miejscu zdarzenia trwały ponad 7 godzin. Wynikało to z bardzo trudnych warunków pogodowych, wiatr i mróz w połączeniu z drobnymi kropelkami wody używanej do stłumienia ognia powodowały zamarzanie aparatów ochrony układu oddechowego, radiostacji, mundurów oraz rozrywanie stojaków hydrantowych. Ze względu na olbrzymie ilości nagromadzonych materiałów łatwopalnych w budynku strażacy mogli wejść do niego dopiero po kilku godzinach prowadzenia działań. 

Pożar prawdopodobnie rozpoczął się w piwnicy, gdzie zlokalizowany był piec typu "koza". Następnie po częściowo drewnianej klatce schodowej przedostał się na poddasze i zajął drewnianą konstrukcję dachu, który uległ całkowitemu spaleniu.

Pożar okazał się tragiczny w skutkach w związku z czym Komenda przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem na użytkownikach, zarządcach i właścicielach budynków spoczywa obowiązek zapewnienia drożności ciągów komunikacyjnych i dróg ewakuacyjnych. Magazynowanie na korytarzach i klatkach schodowych przedmiotów może okazać się tragiczne w skutkach. Pamiętajmy, że podczas nagłego zdarzenia jakim jest pożar panuje duże zadymienie, każda przeszkoda na drodze ucieczki stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Warto również zainwestować w czujkę tlenku węgla i dymu, która odpowiednio zamontowana ostrzeże nas już w pierwszej fazie pożaru.

Dziękujemy mieszkańcom Pabianic, którzy w ten mroźny dzień wspomagali działających strażaków dobrym słowem oraz kubkiem gorącej kawy i herbaty.

W działaniach udział brał zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Pabianicach, Komendy Miejskiej PSP w Łodzi, OSP Chechło, OSP Pabianice i OSP Wola Zaradzyńska. Na czas działań zabezpieczenie operacyjne powiatu pełniły zastępy z OSP Górka Pabianicka i OSP Piątkowisko. Łącznie 17 zastępów i 58 strażaków.

Zdjęcie główne: EPAinfo.pl (https://epainfo.pl/pozar-kamienicy-przy-ul-wilenskiej-trudne-warunki-akcji-gasniczej)

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.02.2021 10:23 st. sekc. Bartosz Angiel
Pierwsza publikacja:
09.02.2021 13:10 st. sekc. Bartosz Angiel