W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na pożary sadzy

14.12.2022

Jednym z najczęstszych zdarzeń, do których wzywani są strażacy w okresie jesienno-zimowym są pożary sadzy.

Zdjęcie przedstawia wykonany przez dziecko rysunek na którym kominiarz czyści przewód kominowy.

W wyniku niepełnego spalania, cząstki sadzy oblepiają przewód kominowy. Jako, że są one zdolne do dalszego spalania, stanowią doskonały materiał palny. Zgromadzone w kominie sadze mogą spalać się w temperaturze nawet 1000 oC. Tak wysoka temperatura często powoduje uszkodzenie komina, co nierzadko prowadzi do rozprzestrzenienia się pożaru na konstrukcję budynku, czy ulatniania tlenku węgla i dymu.

Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie sadzy. Pamiętajmy, że w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej czy produkcyjno-magazynowych czynności te musi wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.

Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych powinna zależeć od intensywności ich używania. Mówiąc wprost, właściciel budynku
w żadnym momencie nie powinien dopuścić do zalegania sadzy. Ustawodawca określił częstotliwość czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych, które przedstawia poniższa tabela.

Rodzaj opału Częstotliwość czyszczenia przewodu
paliwo stałe (np. węgiel, miał, drewno, ekogroszek) co najmniej raz na 3 miesiące
w okresie użytkowania
paliwo ciekłe i gazowe (np. olej opałowy, gaz ziemny) co najmniej raz na 6 miesięcy
w okresie użytkowania

Oprócz regularnego czyszczenia, pamiętajmy o przeglądzie przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych oraz instalacji gazowych, które należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Kontrole te muszą być przeprowadzone przez mistrza kominiarskiego (w odniesieniu do przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych) oraz przez osobę posiadającą kwalifikacje dozoru nad instalacjami gazowymi (w przypadku instalacji gazowych).

Stan techniczny instalacji elektrycznej oraz piorunochronnej (odgromowej) należy sprawdzać co najmniej raz na pięć lat. Powinna robić to osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie dozoru nad instalacjami elektrycznymi.

Warto zaznaczyć, że niedopełnienie tych obowiązków stanowi naruszenie artykułu 82 Kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny w formie mandatu karnego, karze naganny,
a nawet karze aresztu. Może być to również podstawa do niewypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.

{"register":{"columns":[]}}