W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencje po nawałnicy z 15 lipca na terenie powiatu sokólskiego.

16.07.2021

15 lipca 2021 roku w godzinach popołudniowych nad powiatem sokólskim przeszedł front burzowy połączony z intensywnymi opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem.

Skutki nawałnic nad powiatem sokólskim

Pierwsze zgłoszenia stanowisko kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce otrzymało o godzinie 17:58, a skutki gwałtownej nawałnicy usuwano jeszcze w dniu 16 lipca.

Łącznie na terenie powiatu sokólskiego zanotowano 38 interwencji, które były podejmowane przez zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Sokółka oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Janowa, Starej Kamionki, Starej Rozedranki, Jacowlan, Sidry, Zubrzycy Wielkiej, Nowego Dworu, Suchowoli, Reszkowiec, Słojnik, Chwaszczewa, Starowlan, Wólki, Rudawki. Dotyczyły one jednego pożaru oraz 37 miejscowych zagrożeń. 

W miejscowości Suchowola prawdopodobnie w wyniku wyładowań atmosferycznych doszło do pożaru na poddaszu budynku mieszkalnego. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, którzy podjęli działania gaśnicze jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych pożar nie rozprzestrzenił się i budynek został uratowany.

Większość interwencji związana była z usuwaniem powalonych drzew i złamanych konarów blokujących przejazd drogami i koleją – najwięcej pracy mieli strażacy na drodze wojewódzkiej w okolicy miejscowości Nowowola, gdzie z jezdni usunięto około 40 powalonych drzew tarasujących przejazd, a także na drodze gminnej Kamienica – Majewo przebiegającej przez las, gdzie na odcinku około 3 kilometrów usunięto ponad 60 powalonych drzew blokujących całkowicie przejazd. Spadające drzewa zrywały również linie energetyczne.

Silny wiatr oraz spadające drzewa niszczyły również w różnym stopniu pokrycia dachowe lub dachy obiektów – uszkodzonych zostało łącznie 16 budynków inwentarskich i magazynowych w gospodarstwach rolnych oraz 1 budynek mieszkalny. W jednym przypadku spadające drzewo naruszyło całą konstrukcję stodoły. Największe zniszczenia mienia nawałnica wyrządziła w miejscowościach Trzcianka, gmina Janów i Majewo, gmina Sidra. Do działań zabezpieczających uszkodzone dachy skierowano zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej z okolicznych gmin powiatu sokólskiego.

W wyniku intensywnych opadów deszczu został zalany 1 budynek oraz jedna ulica na terenie miasta Sokółka. Również w Sokółce po uderzeniu pioruna w budynek mieszkalny zniszczeniu uległ komin.

Na szczęście we wszystkich zdarzeniach nie było osób poszkodowanych.

W likwidacji skutków zdarzeń udział brało 237 strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego.

Zdjęcia: portal iSokolka.eu, portale społecznościowe jednostek OSP.

Zdjęcia (10)