W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny skład pociągu towarowego z rozszczelnioną cysterną gazową w Kuźnicy.

29.07.2022

29 lipca 2022 roku o godz. 10.15 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o wycieku gazu z cysterny na stacji kolejowej w Kuźnicy.

Kolejny wyciek gazu z cysterny w Kuźnicy

Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Sokółka oraz 2 zastępy z OSP KSRG Kuźnica. Ponadto poprzez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP do akcji zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Białystok” z JRG 2 Białystok. Na miejsce zdarzenia udała się również Powiatowa Grupa Operacyjna.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP stwierdzono skład pociągu towarowego szerokotorowy stojący na bocznicy kolejowej w Kuźnicy, składający się z lokomotywy, 4 cystern z gazem oraz 4 wagonów towarowych ze szkłem. W jednej z cystern przy otwartej kopule zaworowej na górnej części płaszcza widoczny był wypływ strumieniowy gazu.

Działania w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu strefy bezpiecznej o promieniu 150 m od wagonu – w w/w strefie nie było obiektów, w związku z powyższym nie zachodziła konieczność ewakuacji ludności. Dokonano również pomiaru obecności gazów wybuchowych na granicy wyznaczonej strefy przy użyciu miernika wielogazowego – brak wskazań.  Po przybyciu zastępów PSP działania polegały na wprowadzeniu dwóch rot ratowników wyposażonych w aparaty OUO, detektory wielogazowe i kamerę termowizyjną do wyznaczonej strefy celem ustalenia rozmiaru wycieku, rodzaju substancji niebezpiecznej oraz określenia strefy bezpośredniego zagrożenia. Równolegle podjęto działania w celu odłączenia napięcia w sieci trakcyjnej oraz wstrzymania ruchu kolejowego. Strażacy dokonali pomiarów wzdłuż całego składu kolejowego oraz w pobliżu uszkodzonej cysterny - brak wskazań urządzeń pomiarowych. Na podstawie oznakowania cysterny tablicą ostrzegawczą ustalono, że w zbiorniku przewożony jest propan. W/w informację potwierdzono również u Służby Celnej. Dalsze działania polegały na wejściu ratowników na płaszcz cysterny, zbliżeniu się do miejsca emisji gazu i rozpoznaniu rodzaju rozszczelnienia. Ustalono, że wypływ następuje na zaworze do pobierania próbek gazu. Miernik wielogazowy wykazywał przy kopule zaworowej stężenie gazu na poziomie 20% DGW. Podjęto decyzję, o doraźnym uszczelnieniu wycieku do czasu przybycia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Białystok” – dokonano tego z użyciem zmoczonych wodą materiałów tekstylnych. Poskutkowało to ustaniem wypływu strumieniowego gazu, detektor przy kopule zaworowej nie wskazywał stężeń niebezpiecznych – monitorowano strefę do czasu przybycia SGRChem-Eko.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia SGRChem-Eko, działania JOP polegały na ocenie sytuacji, ponownym dokonaniu pomiarów wokół całego składu (brak wskazań) i przy kopule zaworowej (okresowe maksymalne wskazania wynosiły 50 ppm). Dokonano również zmniejszenia strefy zagrożenia do 10 m. Ustalono, że przed dalszymi działaniami uszkodzona cysterna zostanie odłączona ze składu – odholowano z obu stron pozostałe cysterny. Ponadto pracownik PKP Energetyk dokonał uszynienia sieci trakcyjnej. Dalsze działania SGRChem-Eko polegały na demontażu doraźnego uszczelnienia i przeprowadzeniu ponownych czynności za pomocą posiadanego sprzętu specjalistycznego, po czym ponownie dokonano pomiarów okolicy zaworu detektorem - brak zagrożenia. Na miejsce zdarzenia samochodem SLRR przybyła również Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, która monitorowała miejsce zdarzenia za pomocą drona. Ustalono, że cysterna zostanie ponownie podczepiona na końcu składu i przewieziony do zakładu w Sokółce, gdzie nastąpi rozładunek gazu na instalacji przeładunkowej. Przed wyjazdem dokonano ponownego pomiaru wokół cysterny i przy kopule zaworowej - brak wskazań.

W działaniach trwających prawie 7 godzin udział brało 10 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, JRG 2 Białystok, OSP KSRG Kuźnica) – łącznie 32 strażaków oraz Policja, Służba Celna, Służba Ochrony Kolei, PKP, przedstawiciele zakładu przeładunkowego, przedstawiciel firmy pobierającej próbki gazu do badań laboratoryjnych.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Sokółka.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}