W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nierośno – tragiczny wypadek na skrzyżowaniu dróg.

13.09.2021

Nierośno - wypadek na skrzyżowaniu dróg

W dniu 12 września 2021 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu samochodu dostawczego z samochodem osobowym w miejscowości Nierośno, gm. Dąbrowa Białostocka. Ze zgłoszenia wynikało, że w wyniku wypadku uwięzione w pojazdach zostały 2 osoby.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej (SLRt z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej i GBARt z JRG Sokółka) oraz 2 zastępy GBA z OSP KSRG Reszkowce i Olsza.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na skrzyżowaniu odcinka drogi wojewódzkiej DW673 Sokółka – Dąbrowa Białostocka z odcinkiem drogi powiatowej 1253B Nierośno – Różanystok doszło do zdarzenia samochodu osobowego z dostawczym busem. Oba pojazdy znajdowały się poza jezdnią – samochód dostawczy stał na kołach, natomiast samochód osobowy leżał na dachu. W samochodzie osobowym znajdowała się nieprzytomna osoba poszkodowana, natomiast pasażer samochodu osobowego oraz kierowca samochodu ciężarowego znajdowali się poza pojazdami – pomocy medycznej udzielał im obecny na miejscu zdarzenia ambulans ZRM oraz żołnierze Wojska Polskiego z uprawnieniami Ratownika Medycznego. W trakcie rozpoznania ustalono, że żołnierze 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa, którzy byli jednymi z pierwszych świadków zdarzenia podjęli działania ratownicze udzielając pomocy uczestnikom wypadku.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zamknięciu całkowitym ruchu na DW673. Jednocześnie przystąpiono do wykonania dostępu do poszkodowanej w samochodzie osobowym – z uwagi na położenie pojazdu i uszkodzenia uniemożliwiające szybkie dotarcie do osoby uwięzionej, a także brak możliwości oceny funkcji życiowych i natychmiastowego udzielenia pomocy na etapie wydobycia, Kierujący Działaniem Ratowniczym  podjął decyzję o postawieniu pojazdu na koła. Następnie przystąpiono do wykonania dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych.  W trakcie prowadzonych działań na miejsce dotarł kolejny ambulans ZRM oraz śmigłowiec LPR – strażacy zabezpieczyli lądowanie śmigłowca na pobliskiej łące.  Na miejsce zdarzenia samochodem SLRR z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej udał się Oficer Operacyjny Komendanta Powiatowego PSP.

Osobę poszkodowaną po wydobyciu z pojazdu ewakuowano poza strefę zagrożenia – obecny na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon kobiety w wieku około 58 lat. Pozostali uczestnicy wypadku zostali odwiezieni do szpitali ambulansem ZRM oraz śmigłowcem LPR – zabezpieczono start statku powietrznego.

Po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowo śledczych przez Policję i Prokuratora uprzątnięto miejsce zdarzenia z pozostałości powypadkowych.

W działaniach trwających ponad 3 godziny udział brało 5 zastępów straży (JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, OSP KSRG Olsza, OSP KSRG Reszkowce) – łącznie 17 strażaków oraz Pogotowie Ratunkowe, Policja, Wojsko Polskie, Prokurator, zakład pogrzebowy. Na miejsce zdarzenia przybył również Starosta Sokólski.