W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

st. bryg. mgr inż. Dariusz Kazimierz Łukaszewicz

Zastępca Komendanta Powiatowego PSP

st. bryg. Dariusz K. Łukaszewicz

st. bryg. mgr inż. Dariusz Kazimierz Łukaszewicz urodził się 15 lipca 1976 roku w Sokółce. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął 1 sierpnia 1995 roku podejmując naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie jako słuchacz - podchorąży. W 1999 roku ukończył studia otrzymując tytuł inżyniera pożarnictwa i pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana. Z dniem 1 sierpnia 1999 roku pojął służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce i od tego czasu związany jest z sokólską strażą pożarną. W latach 1999 – 2007 pełnił służbę w komórce organizacyjnej ds. operacyjno – szkoleniowych.

W międzyczasie systematycznie podnosił swoje kwalifikacje – w 2001 roku uzyskał tytuł magistra ochrony środowiska na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, a w 2009 roku ukończył podyplomowe studia pedagogiczne na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. W trakcie swojej służby uczestniczył również w licznych kursach zawodowych i szkoleniach doskonalących, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Z dniem 1 sierpnia 2007 roku został mianowany na stanowisko Dowódcy JRG Sokółka. W 2017 roku pełnił obowiązki, a następnie od dnia 1 lipca 2017 roku został powołany przez Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce. 

W czasie swojej służby w Komendzie Powiatowej PSP w Sokółce uczestniczył prawie w 300 zdarzeniach, min. w działaniach ratowniczo – gaśniczych podczas gaszenia bardzo dużych pożarów Biebrzańskiego Parku Narodowego na terenie gminy Suchowola (2002 rok) oraz na terenie powiatu monieckiego i grajewskiego (2020 rok), pożarów hałd węgla kamiennego w zakładach przeładunkowych na terenie gminy Kuźnica (2004 i 2018 rok), usuwania wycieku amoniaku z cysterny kolejowej w Kuźnicy (2018 rok), a także jako słuchacz – podchorąży w usuwaniu skutków powodzi we Wrocławiu (1997 rok).

Podczas służby wielokrotnie wyróżniany nagrodami Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Komendanta Głównego PSP. Za swoją służbę został odznaczony m. in.:

  • Brązowym „Krzyżem Zasługi” – 2022 r.
  • Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2004 r.
  • Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2008 r.
  • Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2013 r.
  • Brązową Odznaką ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 2007 r.
  • Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 2013 r.
  • Medalem Brązowym „Za Długoletnią Służbę” – 2010 r.
  • Medalem Brązowym „Za Zasługi dla Obronności Kraju” – 2009 r.
  • Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” – 2007 r.
  • Srebrnym Medalem „Na Straży” – 2018 r.
{"register":{"columns":[]}}