W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Termomodernizacja budynków Komendy Powiatowej PSP w Sokółce

04.12.2020

Budynki Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Sokółce Posterunek w Dąbrowie Białostockiej po gruntownej termomodernizacji.

        W dniu 30.11.2020 r. zakończono roboty budowlane związane z kompleksową termomodernizacją trzech obiektów Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce tj. budynku zaplecza technicznego zlokalizowanego w m. Sokółka oraz budynku administracyjno – koszarowego  i garażowo – warsztatowego z jednoczesną modernizacją lokalnego źródła ciepła w m. Dąbrowa Białostocka.

W roku 2018 opracowano i złożono wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji w/w obiektów.

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w dniu 09.08.2019 r. w siedzibie  NFOŚiGW w  Warszawie,  Komendant  Powiatowy   Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce st. bryg. mgr inż. Dariusz Wojtecki podpisał umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia pod nazwą ,,Kompleksowa termomodernizacja obiektów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Spójności w ramach konkursu nr POIS.01.03.01-IW.03-00-002/17 dla Poddziałania 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej, Działanie 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach, w ramach Osi Priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Realizację zadania przewidziano na lata 2019 – 2021, przy czym na rok 2021 przewidziano wykonanie pełnej dokumentacji powykonawczej na potrzeby rozliczenia projektu.

Zakres prac stanowiących koszty kwalifikowalne projektu dla wszystkich obiektów to:

  • docieplenie ścian,
  • docieplenie stropów, dachów i stropodachów oraz wymiana pokrycia dachowego,
  • docieplenie podłóg na gruncie,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymiana wrót garażowych,
  • wymiana instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • docieplenie podłóg na gruncie,
  • montaż kolektorów słonecznych,
  • montaż ogniw fotowoltaicznych,
  • wymiana oświetlenia na energooszczędne,
  • modernizacja lokalnego źródła energii cieplnej – wykonanie przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej dwóch budynków: administracyjno – koszarowego oraz garażowo warsztatowego z jednoczesną modernizacją sieci przesyłowych w m. Dąbrowa Białostocka.

Maksymalny poziom dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosił 85%, natomiast wkład własny ogólnych kosztów inwestycji wynikających z umowy pozostawał na poziomie 15%.

Poniżej zestawienie udziału środków finansowych z wyszczególnieniem wszystkich źródeł finansowania:

Rzeczywista wartość projektu (wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne): 2 395 737,69

Wartość projektu (wydatki kawalifikowalne) 1 948 549,69 PLN, w tym:

Wkład Funduszy Europejskich (wydatki kawalifikowalne): 1 656 267,23 PLN

Wkład własny (wydatki kawalifikowalne): 292 282,46 PLN

oraz

Wkład środków finansowych pochodzących z budżetu państwa: 400 188,00 PLN

Wkład własny (wydatki niekwalifikowalne): 47 000,00 PLN

Środki finansowe stanowiące wkład własny do projektu zabezpieczone zostały dzięki uprzejmości i przychylności darczyńców tj. Jednostek Samorządu Terytorialnego powiatu sokólskiego.

Głównym darczyńcą był Powiat Sokólski przeznaczając na ten cel kwotę 253 282,46 PLN.

Pozostała część środków wkładu własnego na wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne pochodziły z dotacji gmin powiatu sokólskiego j.n.:

Gmina Sokółka,

Gmina Suchowola,

Gmina Dąbrowa Białostocka,

Gmina Kuźnica,

Gmina Nowy Dwór,

Gmina Sidra,

Gmina Szudziałowo,

Gmina Korycin,

Gmina Krynki,

Gmina Janów.

Cel projektu w całości wpisuje się w cele działania 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach, poddziałania 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej i jest zbieżny z celem głównym Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska w obszarze czystej i efektywnej energii, w tym efektywności energetycznej oraz ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Realizacja projektu przyczyniła się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co wpłynie pozytywnie na poprawę jakości powietrza na terenie miasta Sokółka oraz Dąbrowa Białostocka.

Dzięki przeprowadzonym pracom znacząco poprawiono komfort i warunki pełnienia służby funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Sokółce.

Opracowanie: mł. bryg. Mariusz Miszkin, st. kpt. Piotr Pawłowski, KP PSP w Sokółce

Zdjęcia: KP PSP w Sokółce

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}