W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyciek metanolu z cysterny kolejowej w Kuźnicy.

21.09.2022

21 września 2022 roku o godz. 9.44 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o wycieku metanolu z cysterny kolejowej stojącej na bocznicy kolejowej w Kuźnicy.

Wyciek metanolu z cysterny kolejowej w Kuźnicy.

Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Sokółka oraz 2 zastępy z OSP KSRG Kuźnica. Ponadto poprzez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP do akcji zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z JRG 2 Białystok. Na miejsce zdarzenia udała się również Powiatowa Grupa Operacyjna na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Sokółce oraz Grupa Operacyjna z KW PSP Białystok.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży stwierdzono skład pociągu towarowego normalnotorowy stojący na bocznicy kolejowej w Kuźnicy na terenie Międzynarodowego Kolejowego Przejścia Granicznego. W składzie znajdowało się 37 cystern kolejowych - w trakcie rozpoznania na podstawie oznakowania wagonów oraz listu przewozowego ustalono, że jest to metanol. W jednej z cystern stwierdzono niewielki wyciek cieczy na torowisko. Działania w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu strefy zagrożenia o promieniu 150 m od wagonu. W w/w strefie znajdował się jeden budynek mieszkalny – ewakuacją 2 osób z obiektu zajęli się funkcjonariusze Straży Granicznej. Mieszkańcy zostali przewiezieni do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kuźnicy. Dalsze działania polegały na dokonaniu pomiaru obecności substancji niebezpiecznych na granicy wyznaczonej strefy przy użyciu miernika wielogazowego – brak wskazań. Po potwierdzeniu odłączenia napięcia w sieci trakcyjnej oraz wstrzymania ruchu przez służby PKP - wprowadzono do strefy rotę ratowników JRG Sokółka zabezpieczoną w ubrania ochrony chemicznej, aparaty OUO i sprzęt pomiarowy, celem ustalenia rozmiaru wycieku oraz określenia strefy bezpośredniego zagrożenia. Po dotarciu w pobliże cysterny miernik nadal nie wykazywał wartości substancji niebezpiecznej. Jednocześnie zorganizowano przeciwpożarowe teren działania – rozwinięto 1 linię gaśniczą oraz podano prąd wody w celu rozcieńczenia rozlanego metanolu. Następnie podstawiono wannę wyłapującą wyciek, ustalono również miejsce wypływu, które znajdowało się przy zaworze dennym. Dokonano również zmniejszenia strefy zagrożenia do 50 m. Po przybyciu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego PSP – ratownicy po  wejściu do strefy uszczelnili wyciek z zaworu dennego dokręcając śrubę trzpienia za pomocą kluczy. Obecna na miejscu zdarzania Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP monitorowała miejsce zdarzenia za pomocą Bezzałogowego Statku Powietrznego (drona).

W działaniach trwających ponad 3 godziny udział brało 11 zastępów straży (KW PSP Białystok, KP i JRG Sokółka, JRG 2 Białystok, OSP KSRG Kuźnica) – łącznie 29 strażaków oraz Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, służba PKP.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}