W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop pożarom traw 2024

01.03.2024

Wiosna, z jednej strony, jest czasem oczekiwanej odnowy w przyrodzie, ale z drugiej strony, niesie ze sobą pewne zagrożenia, zwłaszcza związane z nielegalnym wypalaniem traw. Pomimo zakazania tej praktyki, wciąż stanowi ona poważne zagrożenie dla środowiska, zdrowia ludzi oraz fauny i flory.

Na zdjęciu widoczny napis Stop Pożarom Traw, na połowie zdjęcia widoczne spalone drzewa i trawa, widoczny jest ogień i uciekające zwierzęta. Lewa strona zdjęcia to żywa trawa oraz drzewo ze zdrowymi zielonymi liśćmi. Na dole logo Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lasów Państwowych.

Wiosenne podmuch wiatru niestety sprzyjają rozprzestrzenianiu ognia. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety takie często błędne założenie czasami kończy się tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania, stając się niejednokrotnie przyczyną utraty przez ludzi dobytku całego życia.

Pożary traw, oprócz ryzyka negatywnego wpływu dla zdrowia i życia ludzi, to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie powiatu wałeckiego, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Spowodować to może znaczne zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

1. Zagrożenie pożarowe:

Wypalanie traw wiosną to jedno z głównych źródeł pożarów, które niszczą przyrodę i zagrażają życiu. Sucha roślinność stanowi doskonały materiał łatwopalny, a jedno nieostrożne posunięcie może wywołać pożar o nieprzewidywalnych skutkach. Silne wiatry, charakterystyczne dla wiosennego okresu, mogą przenieść iskry na znaczne odległości, powodując szybkie rozprzestrzenianie się ognia.

Pożary spowodowane wypalaniem traw mają zdolność obejmowania obszarów ogromnych rozmiarów, niszcząc przy tym nie tylko roślinność, ale również siedliska zwierząt oraz miejsca zamieszkania ludzi. W efekcie tego niekontrolowanego procesu, pożary te często wymagają zaangażowania wielu jednostek straży pożarnej, co generuje znaczne koszty operacyjne.

2. Zniszczenie środowiska:

Wypalanie traw wiosną powoduje znaczne zniszczenia środowiska naturalnego. Roślinność, która jest narażona na ogień, ulega spaleniu, co prowadzi do utraty siedlisk dla wielu gatunków flory i fauny. Ponadto, dym i zanieczyszczenia emitowane podczas pożaru mają negatywny wpływ na jakość powietrza, co może prowadzić do problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

3. Niedozwolona praktyka:

Wypalanie traw wiosną jest nielegalne w wielu miejscach z powodu swoich szkodliwych skutków. Pomimo tego, niektórzy rolnicy wciąż decydują się na tę praktykę, ignorując konsekwencje dla środowiska i społeczeństwa. Na skutki swojej działalności nie zwracają również uwagi podpalacze traw, którzy swoją działalnością dodatkowo niszczą nieswoje mienie.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1336),

  • Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
  • Art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”. 

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1356);

  • Art. 30 ust. 3 pkt 3 "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
  1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, 
  2. korzystania z otwartego płomienia,
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

  • Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2119) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
  • Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 17) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Wniosek jest jasny: wypalanie traw wiosną to nie tylko zagrożenie dla naszej przyrody, ale również dla naszego własnego dobra.

Ziemia jest tylko jedna... Pamiętaj #stoppozaromtraw

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}