W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

103 Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2023

W dniach 14 – 15 sierpnia 2023 roku na terenie powiatu wołomińskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Święta Wojska Polskiego w których udział brali strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Zdjęcia przedstawiają przebieg uroczystości związanych z obchodami rocznicy bitwy warszawskiej. Na zdjęciach widoczni są funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz wojska składających kwiaty pod pomnikami. Na zdjęciu widoczni są również żołnierze wojska polskiego ustawieni w kompanii honorowej.

W imieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie wraz z funkcjonariuszami wołomińskiej komendy wzięli udział w Uroczystych Mszach Świętych, Apelach Poległych oraz  złożyli kwiaty w Markach, Ossowie oraz Radzyminie.

15 sierpnia 2023 w obchodach w Ossowie na czele delegacji stanął Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie st. bryg. Tomasz Cybul.

Bitwa Warszawska 1920 roku była operacją wojskową realizowaną w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy bolszewicką Armią Czerwoną nacierającą na Warszawę, a Wojskiem Polskim. Oddziały Wojska Polskiego zdołały związać na przedpolach Warszawy i odepchnąć nacierającego wroga od stolicy oraz przeprowadzić kontrofensywę zaplanowana prze Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego
z nad rzeki Wieprz. Na terenie obecnego powiatu wołomińskiego zacięte walki prowadzone były
w Radzyminie oraz w rejonie Ossowa i Leśniakowizny. Na polach Ossowa bohaterską śmiercią zginał ksiądz Ignacy Skorupka, duchowy przewodnik obrońców Warszawy.

Bitwa Warszawska 1920 roku uznawana jest za „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Bohaterski czyn Polaków z sierpnia 1920 roku zatrzymał ekspansję bolszewików na zachód Europy
i pozwolił zachować niepodległość Rzeczpospolitej ale również innym państw europejskich.

Opracował: mł. kpt. Jan Sobków

Zdjęcia str. Marcin Zwierew

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}