W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego

zdjęcie komina na tle nieba

Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o zasadach bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń grzewczych oraz obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Okres jesienno – zimowy to pora roku, w której niepokojąco wzrasta ilość pożarów budynków mieszkalnych. Jest to spowodowane intensywną eksploatacją wadliwych urządzeń grzewczych oraz dogrzewaniem się mieszkańców na różne sposoby. Brak kontroli drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych może spowodować, że bezbarwny i bezwonny tlenek węgla (czad), powstający na skutek niepełnego spalania węgla czy drewna przy niedostatecznym dopływie tlenu, staje się przyczyną śmierci. Jedną z przyczyn powstania pożarów w budynkach są również nieszczelności przewodów kominowych oraz pożary nagromadzonej sadzy w kominie.

W tym sezonie grzewczym Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej także zainicjował kampanię społeczną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” – polecamy zapoznanie się z istotnymi informacjami zawartymi w artykule znajdującym się powyżej.

SPOSOBY POWSTĘPOWANIA W PRZYPADKU POŻARU SADZY W KOMINIE 

Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych.

Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:

1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.

2. Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.

3. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie. Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.

4. Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r poz. 1422).

 

ZASADY POSTEPOWANIA PRZY POŻARACH BUDYNKÓW MIESZKALNYCH

Aby zapobiec powstaniu pożaru, pamiętaj:

· zanim wyjdziesz z mieszkania lub położysz się spać, sprawdź czy nie pozostawiłeś włączonych urządzeń, które wymagają twojego nadzoru !

· regularnie kontroluj sprawność techniczną urządzeń i instalacji oraz ich zabezpieczeń !

· nie gromadź cieczy łatwo zapalnych, gazu w butlach i innych materiałów palnych w mieszkaniu i w piwnicy !

· unikaj stosowania otwartego ognia, a palenie tytoniu poddaj szczególnym rygorom !

· nie ustawiaj na drogach komunikacyjnych żadnych przedmiotów utrudniających ewakuację !

· nie zamykaj drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie!

· unikaj stosowania materiałów łatwo zapalnych do wykończenia pomieszczeń będących bezpośrednią drogą ewakuacji (korytarz, przedpokój)

W przypadku pożaru w budynku mieszkalnym:

Pożar w budynku mieszkalnym powstać może w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach, poddaszach, pionach instalacji elektrycznych oraz innych instalacji ocieplanych materiałem palnym. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia oraz wezwać straż pożarną (tel. 998). Po wykręceniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

· swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,

· Adres i nazwę obiektu,

· co się pali, na którym piętrze,

· czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

· po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

 

W przypadku pożaru w mieszkaniu:

· wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby o ograniczonej zdolności poruszania,

· jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, opuść mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę,

· jeżeli pozwala na to sytuacja, podejmij działania gaśnicze, wyłącz dopływ gazu i energii elektrycznej, nie otwieraj okien,

· w przypadku silnego zadymienia, poruszaj się w pozycji pochylonej, z głową jak najbliżej podłogi, oddychaj przez zwilżoną chusteczkę lub ręcznik.

Uwaga! Nie gaś wodą urządzeń znajdujących się pod napięciem 

{"register":{"columns":[]}}