W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Zawodowa Straż Pożarna w Zgorzelcu została powołana na przełomie roku 1945/46. W momencie powołania jednostka mieściła się przy ulicy Daszyńskiego.

Pierwsza lokalizacja ZSP

Na wyposażeniu znajdowała się miedzy innymi sikawka ,której obsadę stanowiło 10 strażaków

Pierwsza sikawka

Pierwszym dowódcą jednostki był kpt. Bazyli Hordyczko (drugi od lewej)

Pierwszy dowódca

W 1952 roku została wybudowana przez Greków wspinalnia z garażami przy ul. Kościuszki na rogu z ul. Traugutta. W tym samym roku ZSP została przeniesiona do nowej strażnicy. Posiadanym wówczas sprzętem był Ford Canada, motopompa DKW 800. W roku 1954 straż otrzymała samochód GM Star 20. Komendantem był wtedy kpt. Krzysztofik, następnie por. Zajączkowski, kpt. Ścibura, po raz drugi kpt. Hordyczko, kpt. Padewski.

Pierwszy samochód gaśniczy

Samochód gaśniczy

W 1978 roku straż została przeniesiona do nowo wybudowanej strażnicy przy ul. Chrobrego, gdzie mieści się do dzisiaj. Budynki przez lata były rozbudowywane do stanu obecnego.

Komedna od strony ul. Boh. II AWP

Komenda od strony placu

Komendantami byli kolejno kpt.Jan Padewski, por. Jerzy Kędzierewicz, kpt. Marek Radwan,

Od powstania Komendy Powiatowej Państwowej Strazy Pożarnej w Zgorzelcu w 1999 roku kolejnymi Komendantami Powiatowymi byli:

1. mł. bryg. Wojciech Miś (1999 - 2005)

2. st. kpt. Dariusz Pobiedziński (2005 - 2007)

3. mł. bryg. Bernard Szawłowski (2007 - 2010)

4. bryg. Wiesław Wypych (2010 - 2018)

5. bryg. Artur Czułajewski (obecnie)

{"register":{"columns":[]}}