W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

akcja gaśnica na terenie zakładu pirolizy- Wilków

pora nocna, ujęcie z drona miejsca pożaru, widoczne płomienie oraz oświetlone pojazdy strażackie

To już 5 doba akcji gaśniczej na terenie zakładu pirolizy w Wilkowie. Strażacy od sobotniego ranka nieprzerwanie pracują przy ogromnym pożarze opon, wspomagani wieloma zastępami straży pożarnej spoza powiatu złotoryjskiego. W chwili obecnej akcja gaśnicza polega na dogaszaniu pożaru oraz użyciu ciężkiego sprzętu do rozgarniania spalonego materiału. Strażacy pracują całą dobę w sile 20 zastępów. Przez cały czas pożar gasi ok 60 strażaków. Tego rodzaju pożary uchodzą za najtrudniejsze i wymagają ogromnej ilości wody oraz nakładu sprzętu, paliwa, środków logistycznych. W ostatnich godzinach dzięki wsparciu lokalnego samorządu oraz RPK w Złotoryi i  ZGKiM w Wilkowie udało się uruchomić specjalną pompę głębinową, która pompuje wodę z nieczynnego szybu górniczego. Ponadto udało się zbudować blisko 3 km magistralę poprowadzoną ze stawu osadowego, dzięki której przy użyciu pompy o dużej wydajności z JRG Chojnów dostarczana jest woda do celów gaśniczych. Ogromne podziękowania należą się lokalnym firmom i instytucjom, które w różny sposób wspierają organizację akcji gaśniczej.  Na przebieg akcji bardzo duży wpływ ma także doskonała koordynacja ze strony stanowiska kierowania KW PSP we Wrocławiu, które wspiera złotoryjskich strażaków dysponując wsparcie z innych powiatów.

Specjalistyczny zastęp rozpoznania z  grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego dokonuje dwa razy dziennie pomiarów powietrza na terenach powiatu złotoryjskiego (m. Złotoryja, gm. Złotoryja, gm. Pielgrzymka, gm. Zagrodno, gm. Świerzawa) oraz na części powiatu jaworskiego. Pomiary dokonywane są w godzinach przedpołudniowych oraz wieczornych. Pomimo uciążliwego zapachu oraz widocznego dymu nie stwierdzono stężenia, które zagrażałoby bezpośrednio zdrowiu i życiu. Duże znaczenie na uciążliwość mieszkańców tej części powiatu ma ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza późnym wieczorem oraz wczesnym rankiem. Dodatkowo częste zmiany kierunku wiatru powodują uciążliwość w postaci wyczuwalnego zapachu. Niemniej jednak profilaktycznie zaleca się zamykanie okien i zminimalizowanie spacerów na wolnym powietrzu.

Zapewniamy, że wykonywane są wszelkie możliwe działania i przedsięwzięcia, które mogą przyczynić się do jak najszybszego całkowitego ugaszenia pożaru.

Poniżej fotorelacja z pierwszych godzin pożaru

 

oprac. : KP PSP w Złotoryi

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}