W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej dla państw UE

22.01.2019

Parlament Europejski uchwalił 20.12.2018 r. Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EECC). Regulacja porządkuje rozwój radia cyfrowego w Europie.

Logo DAB

Podstawowy zapis Kodeksu: „każdy radioodbiornik samochodowy zintegrowany w nowym pojeździe dostępnym w sprzedaży lub na wynajem w UE będzie wymagać odbiornika zdolnego do odbioru i odtwarzania usług radiowych dostarczanych przez naziemną cyfrową emisję radiową”.

Regulacja, oznaczająca zdolność do odbioru programów radiowych nie tylko w zakresie FM, lecz również cyfrowo w DAB+ i IP, nie dotyczy odbiorników stacjonarnych (domowych) oraz mobilnych.

Kraje członkowskie UE mają dwa lata na implementację Kodeksu do przepisów krajowych. Niektóre - Włochy i Francja- zamierzają objąć regulacją cały rynek.

Odbiór DAB+ w samochodzie to lepsza jakość dźwięku, niezakłócony odbiór w ruchu, bogatsza niż na UKF FM oferta programowa, a także możliwość korzystania z wielu usług dodatkowych, jak np. informacje o sytuacji drogowej. W Polsce średni dzienny czas słuchania radia w samochodzie wynosi prawie 2 godziny.

W trwających wiele lat pracach nad dokumentem wzięły udział wszystkie kraje zrzeszone w UE, a jego ostateczny kształt jest wynikiem szeregu kompromisów, między innymi dotyczących przyszłości naziemnej radiofonii cyfrowej i „interoperacyjności” odbiorników radiowych.

Stosownie Kodeksu w krajach europejskich przyczyni się do szybszego rozwoju naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+ na całym kontynencie.  

{"register":{"columns":[]}}