W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych zbiera dane na temat dezinformacji wokół wojny na Ukrainie

13.05.2022

Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EMDO) zbiera materiały dotyczące trendów dezinformacyjnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz na Bałkanach Zachodnich, odnoszących się do wojny w Ukrainie.

Napis "Fake news" na tle niebieskiej mapy świata

EMDO zwraca się również o przekazywanie informacji dotyczących fact-checkingu,  prowadzonych badań, „śledztw”, analiz, oraz wszelkich  działań  z zakresu umiejętności korzystania z mediów (media literacy).Zgłaszane mogą być zarówno kampanie uświadamiające oraz szkolenia i materiały dla nauczycieli i uczniów, jak i poradniki o sposobach rozmawiania z dziećmi oraz różne przedsięwzięcia zachęcające do sprawdzania informacji.

Obserwatorium zbiera również  dane z badań opinii publicznej dotyczących  przekonań społecznych na temat wojny oraz umiejętności krytycznego myślenia.

Można również zawiadamiać o inicjatywach podmiotów publicznych, w tym mediów publicznych, lub prywatnych, ich związane merytorycznie decyzje polityczne i finansowe. Działania te mogą być skierowane do ogółu społeczeństwa lub do wybranych grup wiekowych i społecznych.

Aby przekazać  Informacji do EDMO, wprowadź je  do pliku online.

Zebrane informacje zostaną opublikowane i zamieszone na stronie internetowej EDMO.

Powstanie w ten sposób powstanie mapa działań, w zakresie przeciwdziałania dezinformacji, podejmowanych we wszystkich krajach członkowskich UE. Umożliwi to, zobrazowanie skali i  zaangażowania realizujących je podmiotów, a także dobór grup docelowych. Wyniki posłużą badaczom i wszystkim zainteresowanym.

EDMO zachęca do informowania o  projekcie  we własnych sieciach kontaktów i za pomocą list mailingowych.

Szczegółowe informacje na temat prośby EDMO w ww. zakresie można uzyskać pod adresem paula.gori@eui.eu.

Więcej informacji o EDMO:

https://edmo.eu/

https://www.gov.pl/web/krrit/europejskie-obserwatorium-mediow-cyfrowych-edmo-i-jego-regionalne-osrodki-wspieraja-walke-z-dezinformacja

 Ankieta online do wpisywania inicjatyw dot. dezinformacji odnoszącej się do wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie:

https://eui1my.sharepoint.com/:x:/g/personal/paula_gori_eui_eu/EUUqZ36qkiJCt5CnJ6_QprIBGxPIHdLlV7Tudp5V98NIuA?rtime=QeYBRicz2kg

{"register":{"columns":[]}}