W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Genewskie spotkanie na szczycie - Digital Radio Summit 2015

11.05.2015

Coroczne, ósme już spotkanie na szczycie w Genewie, Digital Radio Summit 2015, poświęcone było tym razem ujednolicaniu funkcji i usług cyfrowego radia. W spotkaniu, które odbyło się 11 lutego 2015, wzięło udział około 120 uczestników z 25 krajów świata (w tym z Australii i USA).

Tematem sesji głównej było „Spojrzenie w przyszłość”, podczas sesji 1 ( „Co nowego?”) zaprezentowano najnowsze informacje o działaniach organizacji zajmujących się cyfrowym radiem, w sesji 2 („Głos mają poszczególne kraje”) -  informacje o postępach cyfryzacji radia zachodzących w poszczególnych krajach. Sesję 3 poświęcono cyfrowej migracji oraz smart-radiu hybrydowemu, sesja 4 dotyczyła radia cyfrowego w smartfonach, spotkanie zakończono sesją 5 w formie dyskusji panelowej.

Poza zagadnieniami natury technicznej, cyfrowe radio musi być koniecznie atrakcyjne, proste i funkcjonalne. W przypadku odbiorników samochodowych sprowadza się to do niemal bezobsługowego działania, na przykład w postaci automatycznego podążania za programem (service following). Przemysł samochodowy zdecydowanie opowiada się za radiem cyfrowym, ale do pełnego sukcesu niezbędne jest odpowiednie pokrycie dróg radiowym sygnałem.  Będzie coraz więcej aut wyposażonych w możliwość dostępu do sieci internetowej, ale transmisja strumieniowa nie zastąpi nadawania naziemnego.

Prostota działania to również ułatwianie, po opracowaniu odpowiednich standardów, „dostrajania się” odbiornika do poszczególnych aplikacji i unikania skomplikowanego logowania się na poszczególnych urządzeniach do poszczególnych usług i stacji. 

Interesujące były też aktualne informacje pochodzące od różnych organizacji, takich jak WorldDMB, DRM, RadioDNS, TISA i IDAG, oraz prognozy rozwoju cyfrowego radia w poszczególnych krajach. Podczas sesji 2 poinformowano o raporcie szwedzkim dotyczącym rozwoju radia DAB, zarówno publicznego jak i komercyjnego oraz o scenariuszu wyłączania emisji FM (spodziewane są wiążące decyzje w tym roku).  Polskie Radio omówiło proces wprowadzania radia DAB+ rozpoczynający się od terenów miejskich. Francuski regulator CSA sporządził raport o stanie radia i podał wytyczne dla rozwoju cyfryzacji również zaczynającej się od terenów miejskich. Niemieckie konsorcjum nadawców publicznych ARD zrestrukturyzowało strategię DAB i planuje w tym roku określenie daty wyłączenia FM. Szwajcaria ukończyła opracowywanie strategii wyłączenia emisji FM, które nastąpi najpóźniej w roku 2024.

Przedstawiciel amerykańskiej Emmis Communications poinformował, że według wykonanych w Stanach badań, czas słuchania audycji radiowych niemal podwaja się, jeśli transmisji dźwięku towarzyszy obraz (koniecznie powiązany z jakąś interaktywną funkcją). Jest to dobra wiadomość dla nadawców zdecydowanych na emisję cyfrową.

Podczas dyskusji panelowej opowiedziano się za wprowadzaniem radia cyfrowego do smart fonów pod warunkiem, że takie urządzenie będzie atrakcyjne i interaktywne – zdolne do odbioru treści w czasie rzeczywistym i na żądanie.

Kolejny genewski szczyt zaplanowano na 10 lutego przyszłego roku.

{"register":{"columns":[]}}