W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KRRiT w organizacjach międzynarodowych

Rada Europy

Od wielu lat Rada Europy jest dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bardzo ważnym forum działania na płaszczyźnie europejskiej. Przedstawiciele KRRiT uczestniczą w pracach komitetów i grup roboczych wnosząc istotny wkład do dorobku tej organizacji w zakresie wolności i pluralizmu mediów.

Komitet Zarządzający ds. mediów i społeczeństwa informacyjnego (CDMSI)

CDMSI został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy, jako ciało doradcze, które m.in. wspiera prace Rady Europy w dziedzinie mediów, społeczeństwa informacyjnego, ochrony danych.

W 2021 Komitet Zarządzający nadzorował działania prowadzone przez podległe mu grupy eksperckie: Komitet ekspertów ds. swobody wypowiedzi i technologii cyfrowych (MSI-DIG), Komitet ekspertów ds. otoczenia medialnego i jego modernizacji (MSI-REF) oraz Komitet ekspertów ds. zwalczania mowy nienawiści (ADI/MSI-DIS).  W 2021 r. powstały m.in. projekty zaleceń Komitetu Ministrów dla państw członkowskich dotyczące zasad zarządzania mediami, wpływu technologii cyfrowych na wolność wypowiedzi, zwalczania mowy nienawiści, komunikacji wyborczej i relacji w mediach z kampanii wyborczych.  Komitet CDMSI przyjął wytyczne na temat priorytetowego traktowania w Internecie treści o znaczeniu publicznym, najlepszych praktyk odnoszących się do skutecznych ram prawnych dla samoregulacyjnych i współregulacyjnych mechanizmów moderacji treści.

Komitet nadzorował zorganizowanie konferencji ministrów odpowiedzialnych za media i społeczeństwo informacyjne: Sztuczna inteligencja - inteligentna polityka: Wyzwania i szanse dla mediów i demokracji.  Podczas konferencji przyjęta została deklaracja końcowa oraz cztery rezolucje w sprawie: wolności słowa i technologii cyfrowych, bezpieczeństwa dziennikarzy, zmieniającego się środowiska medialnego i informacyjnego, wpływu pandemii na wolność słowa.

Komitet ekspertów ds. otoczenia medialnego i jego modernizacji (MSI-REF)

W 2021 r. Komitet ekspertów (MSI-REF), realizując zadania powierzone przez Komitet Ministrów Rady Europy, ukończył prace nad projektami dwóch zaleceń Komitetu Ministrów: w sprawie zasad zarządzania mediami i komunikacją oraz w sprawie komunikacji wyborczej i relacji w mediach z kampanii wyborczych. Projekty te zostały przekazane do zatwierdzenia przez Komitet Zarządzający, a następnie przed przedstawieniem propozycji pod rozwagę Komitetu Ministrów, do dalszych prac w strukturach Rady Europy.

Komitet ekspertów MSI-REF przygotował także propozycję dwóch wytycznych w sprawie: priorytetowego traktowania w Internecie treści o znaczeniu publicznym oraz najlepszych praktyk w zakresie skutecznych ram prawnych i proceduralnych dla samoregulacyjnych i współregulacyjnych mechanizmów moderacji treści. Wytyczne te zostały przekazane do przyjęcia przez Komitet Zarządzający CDMSI. Wytyczne mają status dokumentów eksperckich, przekazanych Komitetowi Ministrów do wiadomości.

 

 

Unia Europejska

Szczególne miejsce w działalności międzynarodowej Krajowej Rady przypada działaniom związanym z realizacją obowiązków wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przedstawiciele KRRiT uczestniczą w pracach następujących organów i gremiów doradczych Komisji Europejskiej.

Europejska Grupa Regulatorów ds. audiowizualnych usług medialnych (ERGA)

ERGA (European Regulators Group for Audiovisual Media Services) została powołana w 2014 r. na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, a  od 2018  r.  jej  funkcjonowanie  i  rolę gwarantuje i precyzuje znowelizowana dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych (art.30b). Grupa  doradza  Komisji Europejskiej w sprawach mediów elektronicznych oraz prowadzi bieżącą współpracę między europejskimi regulatorami. Członkami ERGA są wysokiej rangi przedstawiciele organów regulacyjnych w dziedzinie audiowizualnych usług  medialnych  państw członkowskich  UE. 

Praca bieżąca ERGA odbywa się na poziomie eksperckim w ramach corocznie powoływanych grup roboczych i grup zadaniowych. Podejmowane tematy obejmują bieżące potrzeby oraz identyfikują wyzwania dot. rynku i regulacji mediów elektronicznych w cyfrowym świecie, a także usług i rynków cyfrowych na jednolitym rynku UE. Przykładowo dotyczą one implementacji i egzekwowania przepisów ww. dyrektywy, w tym wobec podmiotów transgranicznych, kwestii dot. zapobiegania i przeciwdziałania dezinformacji w środowisku online, szeroko pojętej tematyki findability, czy skutków ekonomicznych pandemii Covid na rynek medialny w Europie.

Więcej informacji na temat ERGA i jej działań znajduje się pod adresem http://erga-online.eu

Publikacje, raporty i stanowiska ERGA znajdują się pod adresem: http://erga-online.eu/?page_id=14

W 2021 r. główne prace ERGA prowadzone były w trzech grupach roboczych i trzech grupach akcyjnych do spraw:

  • spójnego wdrażania i egzekwowania nowych ram prawnych, wyznaczonych przez dyrektywę;
  • uzupełnienia ram regulacyjnych UE w zakresie funkcjonowania organizacji medialnych;
  • dezinformacji;
  •  realizacji Protokołu ustaleń zawartego między członkami ERGA;
  • ekonomicznych skutków pandemii dla sektora audiowizualnego;
  • edukacji medialnej. 

Główne stanowiska ERGA dotyczyły:

  • wniosku Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia o usługach cyfrowych (DSA)[1] i rozporządzenia o rynkach cyfrowych (DMA);
  • propozycji wzmocnienia rozporządzenia o usługach cyfrowych (DSA) w odniesieniu do regulacji treści online;
  • planowanych zmian w Kodeksie Praktyk w sprawie dezinformacji, którego sygnatariuszami są największe transgraniczne platformy internetowe.

Raporty ERGA dotyczyły przedstawienia wytycznych i zaleceń m.in. w zakresie:

  • zastosowania proporcjonalnych środków gwarantujących w sposób ciągły zwiększanie dostępności usług audiowizualnych dla osób z niepełnosprawnościami;
  • stosowania odpowiednich i proporcjonalnych środków w celu zapewnienia właściwej ekspozycji audiowizualnych usług medialnych, świadczonych w interesie ogólnym oraz integralności sygnału;
  • odpowiedniej ekspozycji utworów europejskich w katalogach VoD; 
  • oceny odpowiedniości stosowania przez dostawców platform udostępniania wideo środków służących ochronie małoletnich przed szkodliwymi dla nich audycjami wideo, stworzonymi przez użytkownika oraz handlowymi przekazami audiowizualnymi, a także służących ochronie ogółu odbiorców przed przekazami, zawierającymi nawoływanie do przemocy lub nienawiści oraz treści, których rozpowszechnianie jest przestępstwem ma mocy prawa unijnego (treści o charakterze terrorystycznym, rasistowskim, ksenofobicznym, pornografia dziecięca) [2];
  • regulacji vlogerów i objęcia ich kontrolą regulacyjną;
  • zasad i dobrych praktyk dotyczących umiejętności korzystania z mediów oraz rekomendacji dla platform udostępniania wideo w sprawie narzędzi, jakie mogą stosować w celu kształtowania tych umiejętności, a także w celu podnoszenia świadomości użytkowników na temat tych narzędzi;
  • działań podejmowanych przez państwa członkowskie UE w sektorze audiowizualnym w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię; 
  • uwag do nowelizacji unijnego Kodeksu praktyk w sprawie dezinformacji, którego sygnatariuszami są największe transgraniczne platformy internetowe;
  • raportu wewnętrznego w sprawie kierunków zmian w ERGA, w tym poszerzenia jej mandatu o nowe obszary problemowe, wzmocnienia kompetencji i nowych zasad organizacji prac tego forum.

 

 

[1] DSA - Digital Services Act.

[2] Por. art. 28b dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (DAUM).

Komitet Kontaktowy ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych

Komitet Kontaktowy jest ciałem doradczym ustanowionym przy Komisji Europejskiej na mocy przepisów dyrektywy 97/36/WE z dnia 30 czerwca 1997 roku. Jego rola i zadania zawarte są w Dyrektywie 2010/13/UE (art. 29).

Głównym celem działań podejmowanych przez Komitet Kontaktowy jest usprawnianie procesu implementacji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych oraz ułatwianie wymiany poglądów w sprawach związanych z polityką audiowizualną. Komitet działa pod przewodnictwem Komisji Europejskiej i składa się z przedstawicieli państw członkowskich. W charakterze obserwatorów w obradach Komitetu uczestniczą także przedstawiciele państw kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej. Przedstawiciel KRRiT uczestniczy w posiedzeniach Komitetu Kontaktowego jako członek wspierający przedstawiciela polskiego rządu, tj. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2021 r. ze względu na epidemię koronawirusa odbyły się tylko dwa spotkania online. Podczas tych obrad m.in. omawiano: stan implementacji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych, w tym wprowadzania dobrych praktyk w zakresie nieobowiązkowego art. 7a (możliwość wdrożenia rozwiązania w zakresie „odpowiedniego eksponowania treści dotyczących interesu ogólnego”), rekomendacje dotyczące prawnego uregulowania sytuacji vlogerów[3], strukturę sprawozdań, które kraje UE są zobowiązane sporządzać, informując o środkach promujących edukację medialną.

 

 

[3] Vloger udostępnia w Internecie amatorskie nagrania wideo.

Grupa Robocza ds. audiowizualnych (AUDIO)

Grupa Robocza ds. audiowizualnych przy Radzie Unii Europejskiej działa pod przewodnictwem kraju aktualnie sprawującego Prezydencję w Radzie UE (2021 r. Portugalia i Słowenia, 2022 – Francja i Czechy). Grupa analizuje propozycje projektów unijnych aktów prawnych będących przedmiotem prac Rady UE. Stanowisko Polski, prezentowane na forum tej grupy, jest koordynowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. KRRiT jest instytucją współpracującą.

W 2021 r. Grupa AUDIO przede wszystkim zajmowała się sprawami związanymi z Zaleceniem Komisji Europejskiej w sprawie zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa dziennikarzom i innym pracownikom sektora mediów oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych (akt o usługach cyfrowych DSA).

Grupa Ekspercka ds. Edukacji Medialnej (Media Literacy Expert Group - MLEG)

Grupa MLEG jest ciałem doradczym Komisji Europejskiej. Podstawowy cel działania Grupy to wymiana informacji między Komisją Europejską a państwami członkowskimi UE oraz przegląd najważniejszych, unijnych dokonań i inicjatyw z zakresu edukacji medialnej. Członkami Grupy są przedstawiciele wybranych przez Komisję Europejską organizacji pozarządowych i środowisk akademickich oraz instytucjonalni reprezentanci państw UE. Polskę reprezentuje KRRiT i MKiDN.

W 2021 r. podczas dwóch spotkań Grupy MLEG m.in. zaprezentowano transgraniczne projekty edukacji medialnej, które realizowane były w latach 2018-2020 w ramach pilotażowego programu Media Literacy for all. Przedstawiono informacje o uruchomieniu nowej ścieżki grantowej Media Literacy w ramach międzysektorowego komponentu w ramach programu na lata 2021-2027 pn. Kreatywna Europa. Poinformowano o powołaniu i planowanych działaniach Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO), którego celem jest wspieranie krajów UE w walce z dezinformacją. Przedstawiono nową formułę organizacyjną Europejskiego Tygodnia Edukacji Medialnej, a także założenia do opracowania tzw. przybornika (toolbox) dla platform udostępniania plików wideo. Państwa członkowskie oraz Komisja Europejska prezentowały swoje dokonania w zakresie edukacji medialnej, która została uznana jako jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w walce z dezinformacją.

 

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne (EOA)

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne (European Audovisual Observatory) działa od 30 lat w ramach struktur organizacyjnych Rady Europy mając status tzw. Partial Agreement. Jest to znaczące centrum analityczne w zakresie przemysłu audiowizualnego, które prowadzi działalność naukową i badawczą. Członkami EOA jest 41 państw oraz Unia Europejska reprezentowana przez Komisję Europejską. Polska jest członkiem założycielem tej organizacji, a od 1996 roku przedstawiciel KRRiT zasiada w Radzie Wykonawczej tego gremium.

W 2017 r. w ramach Prezydencji Polski w Europejskim Obserwatorium Audiowizualnym, KRRiT była współorganizatorem seminarium pt. Rola edukacji medialnej w nowym krajobrazie medialnym. Relacja z tego seminarium oraz materiały pokonferencyjne dostępne są pod adresem http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnosci/news,2501,krrit-wspolorganizatorem-miedzynarodowego-seminarium.html oraz http://www.krrit.gov.pl/drogowskaz-medialny/aktualnosci/news,2540,seminarium-krrit-na-temat-edukacji-medialnej---materialy-pokonferencyjne.html

W 2021 r.  odbyły dwa spotkania EAO w formule online. Główne prace badawcze Obserwatorium związane były z przygotowaniem analiz i raportów dotyczących m.in. udziału kobiet w europejskiej, fabularnej produkcji telewizyjnej, dystrybucji filmów europejskich poza rynkami krajowymi, finansowaniu produkcji filmowej w Europie, trendów na rynku audiowizualnych usług na żądanie na podstawie analizy w 28 krajach UE, sztucznej inteligencji, pluralizmu i konkurencji, problemu różnorodności i wykluczenia w sektorze audiowizualnym.

Więcej informacji na temat EOA, w tym raporty i newslettery oraz dostęp do tematycznych baz danych prowadzonych przez Obserwatorium: AVMS database (transpozycja Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych do praw krajowych), LUMIERE (baza filmów dopuszczonych do dystrybucji w Europie) oraz MAVISE (baza nadawców i programów telewizyjnych oraz dostawców i usług VoD w Europie) znajduje się pod adresem  https://www.obs.coe.int/en/home

Europejska Platforma Organów Regulacyjnych (EPRA)

Europejska Platforma Organów Regulacyjnych działa od 1995 r. Organizacja zrzesza organy regulacyjne z 52 krajów oraz stałych obserwatorów (przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Europy, Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego oraz Biura Przedstawiciela OBWE ds. Wolności Mediów). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji należy do członków założycieli.

Głównym celem EPRA jest swobodna wymiana poglądów i doświadczeń oraz niezależna i równorzędna współpraca między organami audiowizualnymi na temat praktyki regulacyjnej w dziedzinie mediów. Każdego roku mają miejsce dwa spotkania EPRA w kolejnych krajach członkowskich (KRRiT była gospodarzem spotkania EPRA w Krakowie w 2013 r.).

W 2021 r. ze względu na nakazy sanitarne spotkania prowadzone były w formule wideokonferencji i webinariów. Obrady m.in. dotyczyły: międzysektorowej współpracy organów regulacyjnych, działań organów regulacyjnych wobec sztucznej inteligencji oraz wobec platform udostępniania wideo (VSP), edukacji medialnej w ramach powołanej grupy zadaniowej EPRA.

Więcej informacji na temat EPRA oraz publicznie dostępne dokumenty i materiały robocze można znaleźć pod adresem  https://www.epra.org/

Forum Organów Regulacyjnych Europy Centralnej (CERF)

Forum Organów Regulacyjnych Europy Centralnej (Central European Regulatory Forum) jest regionalną platformą współpracy między organami regulacyjnymi właściwymi w sprawach usług medialnych. Forum powstało w grudniu 2009 r. na mocy porozumienia członków założycieli, w tym KRRiT. Obecnie CERF zrzesza osiem organów regulacyjnych z: Czech, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski.

Celem CERF jest  pogłębienie współpracy regionalnej i wymiana informacji w  państwach sygnatariuszach porozumienia, szczególnie w kontekście tzw. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (dyrektywa audiowizualna zaleca państwom członkowskim Unii Europejskiej ścisłą współpracę organów regulacyjnych z uwagi na wpływ, jaki przekazy nadawców mających siedzibę w jednym państwie członkowskim mogą mieć na odbiorców w innym państwie członkowskim).

Spotkania CERF odbywają się raz w roku w kolejnych państwach członkowskich (Polska była gospodarzem spotkania w 2020 r. w formule online).  W 2021 r.  ze względu na rozwój pandemii spotkanie Forum nie odbyło się.

WorldDAB

Międzynarodowe forum WorldDAB zrzesza 107 członków z 33 krajów. KRRiT jest jego członkiem od 2013 r. Celem WorldDAB jest wspieranie rozwoju naziemnej radiofonii cyfrowej DAB i DAB+. W pracach forum uczestniczą nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy, producenci podzespołów elektronicznych, sprzętu nadawczego i konsumenckiego, twórcy oprogramowania, producenci samochodów, a także organy regulacyjne, przedstawiciele administracji rządowej i reprezentanci krajowych placówek naukowo-badawczych.

Forum aktywnie współpracuje z instytucjami międzynarodowymi, w tym z Komisją Europejską, Europejskim Instytutem Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), Europejską Unią Nadawców (EBU), Europejską Konferencją ds. Poczty i Telekomunikacji (CEPT). Znaczenie i popularność tej organizacji systematycznie wzrasta.

W ramach WorldDAB funkcjonuje kilka grup ekspertów, w tym:

  • Regulatory & Spectrum Committee (grupa zajmuje się problemami dostępności częstotliwości dla DAB+, wymaganiami technicznymi w planowaniu sieci cyfrowych i problemami związanymi z ich implementacją).
  •  Digital Marketing Group (grupa zajmuje się popularyzacją standardu DAB+, dokonuje przeglądu działań informacyjno-promocyjnych w krajach europejskich, służy wymianie doświadczeń w zakresie sposobów popularyzacji i marketingu).

WorldDAB było jednym z inicjatorów, a następnie aktywnie wspierało ideę wprowadzenia w Europie zasady interoperacyjności odbiorników radiofonicznych. Zaowocowało to wpisaniem do uchwalonego przez Parlament Europejski w grudniu 2018 r. wymagania zapewnienia interoperacyjności (odbiór FM, DAB+ i IP) odbiorników samochodowych do Europejskiego Elektronicznego Kodu Łączności (European Electronic Communications Code - EECC).

{"register":{"columns":[]}}