W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola działalności programowej

Kontrola ta odbywa się w granicach określonych obowiązującym prawem oraz w poszanowaniu zasady nienaruszania prawa nadawców do samodzielnego kształtowania programów.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podejmuje działania kontrolne zarówno wobec nadawców publicznych, jak i koncesjonowanych.

Media publiczne - sprawdzane pod kątem realizacji szczególnych zadań i powinności określonych w art. 21, 24 i 25 ustawy o radiofoni telewizji,                                                                                     

Media koncesjonowane - sprawdzene pod katem wywiązywania się z wypełniania obowiązków programowych określonych w koncesji.

KRRiT kontroluje także realizację wymagań ustawowych, które obowiązują zarówno nadawców publicznych, jak i koncesjonowanych.

Kontrolą objęte są następujące obowiązki ustawowe nadawców:

  • udział w programie utworów i audycji określonych w art. 15 ust. 2, art. 15 ust. 1 i 3 oraz art. 15a ustawy o radiofonii i telewizji;
  • przestrzeganie przez nadawców przepisów chroniących małoletnich (art. 18 ust. 4, 5a, 5b ustawy o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenie KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 roku);
  • respektowanie przez nadawców art. 18 ust. 1-3 ustawy o radiofonii i telewizji (tj. zakazu propagowania w audycjach i innych przekazach działań sprzecznych z prawem i z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość; obowiązku szanowania przekonań religijnych odbiorców, a zwłaszcza chrześcijańskiego systemu wartości; zakazu sprzyjania zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu).

Wymienione wyżej zadania wykonuje Departament Monitoringu Biura KRRiT.

{"register":{"columns":[]}}