Nagrody FENIKS 2026 przyznane - specjalne wyróżnienie w kategorii Multimedia od Przewodniczącej KRRiT
19.04.2026
W sobotę, 18 kwietnia br. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - FENIKS 2026. Nagrodę specjalną, przyznaną przez Przewodniczącą KRRiT otrzymało Wydawnictwo Esprit za audiobook „Wyznania, św. Augustyn”.
– Nagrody FENIKS od lat przypominają nam, że słowo ma ogromne znaczenie. W świecie nadmiaru informacji szczególnie potrzebujemy treści, które niosą prawdę, dobro, sens, do których możemy się odwoływać. Treści, które prowadzą do głębszego rozumienia człowieka i otaczającej nas rzeczywistości – podkreśliła podczas gali dr Agnieszka Glapiak.
Przewodnicząca zwróciła uwagę na zaangażowanie KRRiT w działania związane z promowaniem odpowiedzialności i rzetelności na rynku medialnym.
– Dostrzegamy, jak wielką rolę odgrywają dziś twórcy, wydawcy i ludzie mediów - wszyscy ci, którzy podejmują trud odpowiedzialnego mówienia. Państwa praca jest nie tylko działalnością zawodową, ale także formą służby, misji, będącej fundamentem życia społecznego. Dzisiejsza gala to moment, w którym chcemy za tę służbę podziękować i ją docenić. To także okazja, by wybrzmiało to, co najważniejsze: że mądre, dobre słowo ma moc budowania mostów, umacniania wspólnoty i przywracania nadziei – dodała szefowa KRRiT.
Nagroda specjalna Przewodniczącej KRRiT
Szczególnym momentem gali było wręczenie specjalnego wyróżnienia w kategorii „Multimedia”, ufundowanego przez Przewodniczącą KRRiT. Nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł otrzymało Wydawnictwo Esprit za audiobook „Wyznania, św. Augustyn”, autorstwa prof. Stanisława Stabryły.
Podczas wręczenia nagrody dr Agnieszka Glapiak podkreśliła, jak ważne jest tworzenie projektów, które przekazują tradycyjne wartości w sposób nowoczesny, dostosowany do oczekiwań młodego odbiorcy. Choć święty Augustyn odszedł wieki temu, jego dzieła, w tym „Wyznania”, pozostają żywe i aktualne.
– Gratuluję Państwu stworzenia dzieła, które pozwala nie tylko zrozumieć teologię, ale przede wszystkim jej doświadczyć głęboko, osobiście i prawdziwie. Dzięki znakomitej realizacji „Wyznań św. Augustyna” oraz poruszającej interpretacji Marcina Kwaśnego, słowa jednego z najwybitniejszych myślicieli chrześcijaństwa wybrzmiewają dziś z nową siłą i trafiają do współczesnego odbiorcy – powiedziała szefowa KRRiT.
Targi Wydawców Katolickich
Konkurs o Nagrodę FENIKS to jedno z ważniejszych wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych projektów wydawniczych o tematyce edukacyjnej, społecznej oraz religijnej i podkreślenie ich roli na rynku medialnym. Rozstrzygnięcie konkursu odbywa się podczas gali finałowej w ramach Targów Wydawców Katolickich. Przewodnicząca KRRiT jest jednym z członków Komitetu Honorowego Targów.
W tegorocznej edycji nagrody i wyróżnienia przyznano w 10 kategoriach, obejmujących m.in. literaturę, historię, duchowość, publicystykę religijną, multimedia oraz muzykę chrześcijańską. Kapituła uhonorowała blisko 200 publikacji wydanych w 2025 roku i zgłoszonych przez kilkadziesiąt wydawnictw.