W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NASK uruchomił profile weryfikujące informację w mediach społecznościowych

22.03.2022

Profile na Facebooku: #WłączWeryfikację i naTwitterze: (@WeryfikacjaNASK), które po wybuchu wojny na Ukrainie uruchomiła Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa, mają pomóc internautom w weryfikacji nieprawdziwych informacji, które masowo pojawiły się w infosferze.

Grafika w poziomie. Na czarno-czerwonym tle napis "Stop manipulacji! Walczymy z dezinformacją w sieci! #WłączWeryfikację"

Na obu profilach, eksperci z NASK weryfikują pogłoski krążące w sieci oraz wskazują potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych.

Dział Przeciwdziałania Dezinformacji instytutu zbiera i analizuje przykłady wpływania na nastroje społeczne w Polsce. Przykładem mogą tu być próby wywołania paniki przez rozpowszechnianie fałszywej informacji o brakach paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji, czy kampanie związane z pandemią COVID-19 i programem szczepień ochronnych.

Na stronie #WłączWeryfikację znajduje się lista profili, które mogły zostać świadomie lub nieświadomie użyte w akcji dezinformacyjnej, wraz z ostrzeżeniem o konieczności zachowania szczególnej ostrożności wobec tych publikacji. Został również podany adres e-mail, na który można zgłaszać budzące wątpliwość treści.

Równolegle do działań militarnych Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w internecie. Zaraz po ataku na Ukrainę w sieci zaczęły pojawiać się fałszywe treści, rozprzestrzeniające się w błyskawicznym tempie, mające osłabić morale wojskowych i zmienić nastawienie polskiego społeczeństwa wobec uchodźców z Ukrainy.

Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych (IBISM) zanotował tylko w ciągu jednej doby (1-2 marca) 120 tys. prób dezinformacji, co oznacza wzrost (w porównaniu z 1 lutego) o 20000%. Dystrybucja treści o charakterze negatywnym wobec pomocy Ukraińcom odbywa się głównie na grupach na Facebooku, z których wiele liczy kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy członków - poinformował IBIMS.

Jednocześnie, Instytut Monitorowania Mediów,  poinformował, że w okresie 18-28 lutego w mediach internetowych, w tym w portalach i mediach społecznościowych opublikowano ponad 6000 materiałów zawierających wzmianki o potrzebie weryfikacji komunikatów publikowanych w internecie.

Źródła:

https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/4413,WlaczWeryfikacje.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-120-tysiecy-prob-dezinformacji-w-polskim-internecie-Celem-uchodzcy-8289751.html

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wzrost-dezinformacja-polski-internet-atak-rosja-na-co-uwazac

{"register":{"columns":[]}}