W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Popularność internetu wśród seniorów nie jest tak wysoka, jak wśród osób młodych

11.06.2021

Badania Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) pokazują, że w przeciwieństwie do osób młodych, w grupie wiekowej 65-74 lata europejska średnia dla osób korzystających z internetu wynosi zaledwie 61 proc.

starszy człowiek ogląda telewizję

Od 2002 r. Eurostat corocznie, w pierwszym kwartale, prowadzi badania nad wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych wśród osób fizycznych i w gospodarstw domowych. Celem badań jest określenie kto i w jakim stopniu korzystał w badanym okresie z internetu. W każdym z  państw Unii Europejskiej kontrolowany jest zakres korzystania: z technologii informacyjno-komunikacyjnych, sieci, e-administracji oraz powszechność kompetencji cyfrowych.

Jak wypadają kraje Unii Europejskiej?

W krajach Unii Europejskiej, w I kwartale 2021 r., europejska średnia osób korzystających z internetu dla grupy wiekowej 65-74 lata, wynosi 61 proc. Najwyższy odsetek seniorów wykorzystujących internet odnotowano w Danii (94 proc.), a najniższy w Bułgarii, w której zaledwie co czwarta osoba w tym wieku korzysta z sieci.

Dla porównania, w grupie osób w wieku 16-24 lata, średnio 98 proc. korzystało z internetu. Najwyższy wynik w tym przedziale wiekowym zarejestrowano, podobnie jak w przypadku seniorów, w Danii (99 proc.), natomiast najniższy w Bułgarii (70 proc.).

Jak wypada Polska?

Na 27 badanych krajów Unii Europejskiej, Polska plasuje się na 22. miejscu, z odsetkiem 43 proc. osób w wieku 65-74 lata, korzystających z internetu. Między Polską a Bułgarią znalazły się cztery kraje: Rumunia (40 proc.), Portugalia (39 proc.), Grecja (33 proc.) oraz Chorwacja (28 proc.). Poniżej progu 50 proc. znajduje się łącznie 9 krajów UE. Oprócz wyżej wymienionych, są to: Malta (49 proc.), Litwa (46 proc.) oraz Włochy (45 proc.).

Badanie wykonano dla 27 krajów Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 r. nie zalicza się do niej Wielkiej Brytanii. Kraje nienależące do Unii Europejskiej, będące członkami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, jak Islandia i Norwegia, odnotowały wynik: 98 proc. oraz 85 proc.


Dane pochodzące z badania ICT

Analiza danych dotyczących użytkowania internetu wśród starszych mieszkańców UE (w języku angielskim).

 

{"register":{"columns":[]}}