W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przegląd sytuacji DAB/DAB+ na świecie

20.07.2018

Przegląd sytuacji DAB/DAB+ na świecie wg WorldDAB - stan na koniec maja 2018.

Kobieta opierająca nogę o radio

Dane globalne:

- 470 milionów ludzi znajduje się w zasięgu emisji DAB

- Dostępnych jest 2 266 programów emitowanych w 41 krajach.

- Do końca grudnia 2017 sprzedano 68 milionów odbiorników DAB/DAB+, w tym 20 milionów do samochodów nowych i używanych

Najważniejsze fakty:

- DAB+ został uznany za podstawową platformę dla przyszłego radia w Europie.

- Norwegia zakończyła proces cyfryzacji radia w grudniu 2017, Szwajcaria planuje wyłączenie radia analogowego pomiędzy 2020 a 2024, w regionie Południowy Tyrol we Włoszech rozpoczęto wyłączanie emisji analogowej w grudniu 2017. Wielka Brytania osiągnęła 50 proc. słuchalności cyfrowej i należy się spodziewać, że rząd dokona niebawem oceny sytuacji i podejmie decyzje w sprawie dalszych kroków rozwoju DAB.

- Rząd duński proponuje zamknięcie nadawania FM nie później niż w 2021 roku, Słowenia weszła na drogę konwersji analogowo-cyfrowej z zamiarem przełączenia na „cyfrę” głównych stacji nadawczych w dniu 22.02.2022.

- EBU, WorldDAB i EDRA (European Digital Radio Alliance) działają na rzecz ustanowienia przez Unię Europejską regulacji umożliwiających wprowadzanie na rynek odbiorników w pełni interoperacyj-nych: analogowo- cyfrowo- internetowych. Regulacje krajowe ograniczające wprowadzanie na rynek odbiorników wyłącznie analogowych FM planowane są w Niemczech, Danii,  Francji i we Włoszech.

- Prosty odbiornik DAB dostępny jest już w Europie w cenie poniżej 20 euro, a odbiornik  z kolorowym wyświetlaczem za mniej niż 65 euro; ceny nadal spadają.

- Wszyscy wiodący producenci samochodów oferują odbiorniki DAB/DAB+ jako standardowe wyposażenie ich modeli. W Norwegii 98 proc., w Wielkiej Brytanii 90 proc., w Niemczech 40 proc., a w Szwajcarii 85 proc. samochodów nowych posiada standardowe wyposażenie w odbiornik cyfrowy.

Emisje stałe w Europie – przegląd

Belgia: Uruchomienie DAB+ w całym kraju z pokryciem 99 proc. populacji planowane jest na koniec 2018 roku.  We regionie  flamandzkim rząd przygotowuje akty prawne na odnowienie koncesji FM z jednoczesnym harmonogramem wdrażania DAB+.

Czechy: Multipleks radia publicznego Czeskie Radio pokrywa Pragę oraz znaczną cześć centralnej Bohemii. 62 proc. populacji może odbierać DAB+.

Dania: Rząd duński zaproponował zamknięcie pasma FM dwa lata po osiągnięciu 50 proc. słuchalności cyfrowej, ale nie później niż z końcem 2021 r.

Francja: Francuski regulator medialny CSA potwierdził przyśpieszenie rozwoju DAB+, zgodnie z nową strategią „węzły i łuki”. Poza istniejącymi obszarami emisji DAB+, kolejne 15 największych aglomeracji będzie występować niezależnie o zezwolenie na nadawanie już w lipcu 2018, następne 15 w lipcu 2019. Prowadzone są konsultacje na temat pokrycia głównych dróg i autostrad.

Niemcy: Antenne Deutschland została wyznaczona na operatora drugiego multipleksu ogólnokrajowego DAB+.  Prawie 40 proc. nowo kupowanych  samochodów jest wyposażonych w radio cyfrowe. Wszyscy nadawcy wspierają nową kampanię promocyjną na portalu dabplus.de.

Gibraltar: DAB+ jest emitowany od 2002 r. Nadaje 4 programy, pokrywa 90 proc. mieszkańców.

Państwo Watykan: Działa tu jeden multipleks zawierający siedem programów w DAB+  emitowanych równolegle z emisją analogową (simucast).

Irlandia: Nadawca publiczny RTE eksploatuje multipleks zasilający sieć pięciu stacji nadawczych. Pokrycie ludnościowe ok. 52 proc.

Włochy:  Obecne pokrycie sygnałem DAB+ wynosi 75 proc. Do końca 2018 r. zwiększy się do 83 proc. Nadawca publiczny RAI zatwierdził plan przyśpieszenia inwestowania w technologię i marketing DAB+. Przygotowywane są uregulowania prawne zabraniające od 2019 roku sprzedaży odbiorników wyłącznie analogowych.  

Malta: Dwa multipleksy z 41 programami w simulkaście pokrywają 100 proc. populacji wyspy.

Monako: Dwa multipleksy o pokryciu ludnościowym 100 proc. zawierają 7 programów wyłącznie cyfrowych i 11 w simulkaście.

Holandia: W tym kraju zanotowano niezwykle szybki wzrost popularności DAB+ (uruchomienie w 2013). Dwa miliony obywateli słucha radia w DAB+, 3 razy więcej niż w 2015 r.  Sprzedaż odbiorników wzrasta z roku na rok średnio o 48 proc., 35 proc. samochodów sprzedawanych w wyposażeniu standardowym posiada cyfrowe radio.

Norwegia: Wyłączenie programów ogólnokrajowych FM nastąpiło w 2017 r. i słuchalność radia po tym wyłączeniu jest ustabilizowana.

Polska: Oficjalne uruchomienie DAB+ nastąpiło w 2013 r., kiedy Polskie Radio rozpoczęło emisję pierwszego multipleksu. Obecnie ma on zasięg ok. 56 proc. populacji.

Słowenia: Obecnie nadawanych jest 12 programów, z czego 2 to programy wyłącznie cyfrowe. Sygnałem DAB+ pokryte jest 73 proc. populacji. Słoweńska Rada Radiofonii i Telewizji podjęła w listopadzie 2017 decyzję o przełączeniu głównych programów radiowych z FM na DAB+ dokładnie w dniu 2 lutego 2022.

Hiszpania: Trzy multipleksy DAB+ są dostępne w Madrycie i Barcelonie i pokrywają obszary metropolii. Łączne pokrycie ludnościowe Hiszpanii wynosi 20 proc.

Szwecja: W tym kraju działa jeden multipleks krajowy DAB, a także testowa emisja regionalnego multipleksu DAB+. Pokrywają one w sumie 35 proc. ludności.

Szwajcaria: Obecnie prowadzona jest intensywna kampania komunikacyjna mająca na celu przygotowanie społeczeństwa do procesu wyłączania emisji FM w latach 2020 – 2024. Słuchalność cyfrowa wynosi teraz 57 proc.

Wielka Brytania: Słuchalność cyfrowa przekroczyła 50 proc. (teraz wynosi 50,9) i oczekuje się, że rząd dokona oceny procesu cyfryzacji i podejmie decyzję dotyczące dalszych kroków (termin wyłączenia FM ?).

Kraje europejskie prowadzące emisje testowe i przygotowujące regulacje dla DAB+ to:

Austria, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Gracja, Węgry,  Łotwa, Słowacja, Ukraina.

Poza Europą emisje stałe prowadzone są w Australii (uruchomienie DAB+ w 2009 r.), Hong Kongu, Korei Południowej i Kuwejcie, a emisje testowe prowadzone są w 22 krajach Azji, Afryki i Pacyfiku.
 
Sporządzono na podstawie WorldDAB

{"register":{"columns":[]}}