W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na niebezpieczne aplikacje!

07.12.2021

W sieci pojawia się coraz więcej niebezpiecznych aplikacji, wabiących i anonimowych, z których często korzystają dzieci. Czym są, jak działają i na co dorośli powinni zwrócić uwagę?

Zamyślona nastolatka siedzi przy stole, w reku trzyma smartfona.

Aplikacje anonimowe

Pozwalają na interakcję i dzielenie się treściami pomiędzy użytkownikami bez ujawniania swojej tożsamości. W przeciwieństwie do serwisów społecznościowych, zachęcają użytkowników do zachowania anonimowości i korzystania z czatów oraz do zadawania pytań i podawania odpowiedzi.

Przykłady:

  • Aplikacja Whisper (Szept) pozwala użytkownikom dzielić się sekretami i wstydliwymi przemyśleniami. Jej użytkownicy, głównie kobiety w wieku 17-24 lat, wybierają fotografie i wpisują jakiś swój sekret lub ukrywaną przed innymi refleksję, najczęściej osobistą. Wszystko odbywa się anonimowo. Wystukany na klawiaturze „szept” trafia na tablicę dostępną dla innych. Aplikacja jest zsynchronizowana z popularnymi portalami społecznościowymi, co ma zachęcić użytkowników do dzielenia się historiami, których nie chcieliby publikować pod swoim nazwiskiem. Whisper zawiera również  kategorię, zawierającą hasło „Meet Up”. Mogą się tu pojawiać obrazy i wiadomości o charakterze seksualnym. Aplikacja ma ponad 3 miliardy odsłon miesięcznie.
  • Aplikacja Sarahah. Jej zadaniem jest dostarczanie anonimowych informacji o innych. Znajomi czy współpracownicy mogą bez ujawniania swoich danych napisać swoją opinię o kimś innym. Pozostali użytkownicy nie dowiedzą się, kto jest autorem wiadomości chyba, że on  sam sobie tego życzy. "Sarahah" oznacza po arabsku „uczciwość” i początkowo została zaprojektowana dla pracowników w celu anonimowego dzielenia się opiniami. Gdy aplikacja została połączona ze Snapchatem, zaczęło z niej korzystać wielu nastolatków. W tym przypadku działa mechanizm, znany z popularnych portali internetowych. Przekonanie użytkowników o anonimowości sprawia, że przestają kontrolować treść swoich wpisów. W ten sposób Sarahah może stać się np. narzędziem stalkingu.
  • Aplikacja Yolo, bardzo popularna wśród nastolatków oraz dzieci w wieku szkolnym. Użytkownicy Yolo, korzystając na przykład ze Snapchata, mogą publikować anonimowe pytania w trybie Q&A i swobodnie je przeglądać, a na wybrane odpowiadać z opcją dołączania zdjęcia. Popularność tej aplikacji, mającej początkowo służyć do nauki, zaskoczyła samych jej twórców. Zapewniona anonimowość sprawia, że jej użytkownicy tracąc poczucie odpowiedzialności za słowo, dzielą się informacjami, których nie udostępnialiby na otwartych platformach społecznościowych.

Aplikacje wabiące

Umożliwiają użytkownikom ukrywanie treści. Świetnie się nadają do zabezpieczania poufnych informacji, jednak utrudniają rodzicom monitorowanie przesyłanych przez dzieci informacji. Ikony aplikacji wabiących często wyglądają jak zwykła, aplikacja muzyczna, aplikacja do zdjęć, kalkulator lub aparat.

Przykłady:

  • Aplikacja wyglądająca identycznie jak ikona kalkulatora (lub dwie podobne ikonki). Można w niej ukryć prywatne informacje, filmy i zdjęcia.
  • Photo Album Vault pojawia się jako typowy ekran blokady. Pozwala robić zdjęcia i filmy oraz je przechowywać w ukrytej chmurze z nieograniczoną ilością miejsca. Pliki nie są widoczne w galerii systemu i w żadnych innych aplikacjach.
  • Aplikacja Stashword nie jest widoczna, ponieważ stanowi rozszerzenie wiadomości. Aby otworzyć prywatne treści wymagany jest PIN lub skanowanie odcisku palca. Można z niej łatwo usunąć rozmowę.  Daje tez możliwość  zapisywania haseł i zarządzania nimi.
  • Aplikacja Keepsafe zabezpiecza osobiste zdjęcia i filmy, blokując je za pomocą kodu PIN, uwierzytelniania odcisków palców i szyfrowania na poziomie wojskowym.. Dzięki niej można chronić prywatność i oszczędzać miejsce na telefonie.

Źródło:

https://www.internetmatters.org/pl/resources/apps-guide/anonymous-and-decoy-apps-guide-what-parents-need-to-know/

https://play.google.com/store/apps/details?id=photo.manager.private.photogallery&hl=pl&gl=US

{"register":{"columns":[]}}