W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VIII Olimpiada Wiedzy o Mediach

14.03.2022

Olimpiada Wiedzy o Mediach to wydarzenie organizowane przez Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z 15 uczelniami wyższymi w całej Polsce. Tegoroczny projekt został objęty patronatem honorowym Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Dziewczyna z telefonem

Finał VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach odbędzie się online w dniach 18-19 marca 2022 r. 

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach w społeczeństwie, szczególnie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.  Jego zadaniem jest również promocja edukacji  medialnej i umiejętności świadomego odbioru treści.

Olimpiada zachęca do  współuczestnictwa w komunikacji społecznej oraz do doskonalenia umiejętności samodzielnego dokonywania analiz i ocen przekazów medialnych na podstawie posiadanych informacji.

Zakres tematyczny olimpiady obejmuje takie zagadnienia jak m.in.

  • struktura i zasady działania systemu medialnego;
  • rozwój środków, form i modeli komunikowania;
  • regulacje prawne i polityka medialna w Polsce po 1989 r.;
  • agencje informacyjne i prasa na świecie, gatunki dziennikarskie (prasowe, radiowe, telewizyjne i  internetowe);
  • język we współczesnych mediach;
  • dziennikarstwo obywatelskie.

Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego.

Pierwszy etap – szkolny:  indywidualna praca ucznia na jeden z podanych tematów w formie: eseju, filmu (maksymalnie 15 minut), nagrania audio, fotoreportażu lub fotokastu.

Drugi etap - odbywa się na  uczelniach, które współorganizują wydarzenie: uczniowie rozwiązujątest z zakresu wiedzy o mediach.

Do zawodów centralnych zakwalifikowanych zostaje 10 uczestników z każdego okręgu, którzy uzyskali najlepsze wyniki z testu.

Trzeci etap - centralny - składa się z  dwóch części: testu z zakresu wiedzy o mediach oraz części ustnej, do której przechodzi 12 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu.

Druga część etapu odbywa się przy udziale publiczności  i ma formę quizu.

Nagrodą dla laureatów etapu centralnego jest indeks na wydziały uczelni, które organizują olimpiadę oraz nagrody rzeczowe.

Więcej informacji: https://owm.edu.pl/

{"register":{"columns":[]}}