Wyraźna przewaga partii rządzących w udziale w programach nadawców publicznych w I połowie 2026 roku
23.07.2026
W okresie od stycznia do czerwca 2026 roku w programach mediów publicznych wyraźnie więcej czasu antenowego poświęcano partiom rządzącym niż opozycyjnym. Ich średni udział wyniósł 65%, podczas gdy udział partii opozycyjnych ukształtował się na poziomie 35%. Wyniki za I półrocze, oparte na danych przekazanych KRRiT przez nadawców, potwierdzają utrzymującą się wyraźną dysproporcję w tym zakresie.
Utrzymująca się dysproporcja
Analiza danych za I połowę 2026 roku wskazuje na wyraźną i utrzymującą się przewagę partii rządzących w programach nadawców publicznych. We wszystkich spółkach mediów publicznych to właśnie ugrupowania rządzące otrzymywały więcej czasu antenowego przeznaczonego na prezentowanie stanowisk politycznych. Ich udział wyniósł średnio 65%, podczas gdy na partie opozycyjne przypadło 35%.
Zestawienie tych danych z wcześniejszymi okresami pokazuje, że dysproporcja nie tylko się utrzymuje, ale także ulega dalszemu pogłębieniu. W 2025 roku udział partii rządzących wyniósł 62%, a partii opozycyjnych – 38%, natomiast w I kwartale 2026 roku proporcje te kształtowały się na poziomie 64% do 36%.
Dominacja partii rządzących
Największą przewagę w udziale partii rządzących w I połowie br. odnotowano w programach TVP S.A. w likwidacji oraz Radia PiK S.A., gdzie ich udział sięgał 74%. Wyraźne dysproporcje występowały również w Radiu Łódź S.A. (70% do 30%), Radiu Koszalin S.A. (69% do 31%), Radiu Olsztyn S.A. (68% do 32%) oraz Radiu Wrocław S.A. (67% do 33%).
Programy z najwyższym udziałem partii opozycyjnych
Największy udział partii opozycyjnych odnotowano w programach Radia Białystok S.A. oraz Radia Poznań S.A., gdzie wyniósł on 47%, przy 53% udziale partii rządzących. W Radiu Opole S.A. udział partii opozycyjnych wyniósł 45% (55% dla partii rządzących), w Radiu dla Ciebie S.A. i Radiu Katowice S.A. – po 43% (57% dla partii rządzących), natomiast w Radiu Gdańsk S.A. – 41% (59% dla partii rządzących). Pomimo większego udziału partii opozycyjnych, wciąż pozostawał on niższy niż udział partii rządzących.
Kontrola sprawozdań nadawców publicznych
W ramach kwartalnej kontroli sprawozdań nadawców publicznych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji weryfikuje przekazane przez nich dane m.in. pod kątem prawidłowości kwalifikowania poszczególnych podmiotów jako partii politycznych. Weryfikacja prowadzona jest na podstawie Ewidencji Partii Politycznych. Na podstawie danych zawartych w sprawozdaniach kwartalnych nadawców przygotowana została analiza obejmująca I połowę 2026 roku.
Obowiązki nadawców publicznych dotyczące prezentowania stanowisk partii politycznych, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców określa Rozporządzenie KRRiT z dnia 24 kwietnia 2003 roku w sprawie trybu postępowania w związku z przedstawianiem stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.