W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Mariusz Łaciak wział udział w obchodach upamiętniających 83. rocznice agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę

We wczesnych godzinach porannych 1 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę. O 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał z morza polską składnicę tranzytową Westerplatte na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Około 200 bohaterskich żołnierzy, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego, odpierało ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, walcząc o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wydarzenie to uznaje się za początek II wojny światowej.

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

83 lata później w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające niemiecką agresję na Polskę. Organizatorami byli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał. W uroczystościach wział udział st. bryg. Mariusz Łaciak - zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

W Katedrze Wawelskiej odbyła się msza święta, której przewodniczył ks. prof. Jacek Urban. Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz Rakowicki, przed Pomnik Żołnierzy Września i Armii „Kraków”, gdzie odczytano apel pamięci oraz złożono wiązanki. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył również kwiaty na grobach Westerplatczyków – Mieczysława Słabego i Franciszka Dąbrowskiego.

 

Opracowanie: st. asp. Hubert Ciepły - zespół prasowy Małopolskiego Komendanta Wojeódzkiego PSP na podstawie informacji z Małopolskiego Urzędu Wojewózkiego w Krakowie
Zdjęcia - archiwum MUW

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}