W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pytania do Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego

Za pośrednictwem poczty elektronicznej: pytania@malopolskie.straz.gov.pl możecie Państwo zadać pytania lub podzielić się opinią - z  zakresu pracy i służby w jednostkach PSP - z Małopolskim Komendantem Wojewódzkim PSP w Krakowie.

      Przed wysłaniem zapytania prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z poczty elektronicznej.



      Poniżej publikujemy wybrane pytania zadane Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Krakowie: 

1. Chciałbym się dowiedzieć gdzie muszę składać wniosek o odrabianie służby wojskowej w Państwowej Straży Pożarnej? Czy są jeszcze miejsca?

Odpowiedź: W odpowiedzi na Pańskie pytanie informuję, że istnieje możliwość odbycia zastępczej służby wojskowej w strukturach PSP. W tym celu należy w pierwszej kolejności złożyć podanie odpowiednio go uzasadniając do właściwego WKU z prośbą o umożliwienie odbycia takiej służby. Po zaakceptowaniu podania przez WKU zostaje Pan odesłany do Wojewódzkiego Urzędu Pracy skąd może Pan być skierowany do odbycia służby w strukturach PSP.

2. Jestem zainteresowana służbą w Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Proszę o przesłanie terminów rekrutacji do PSP w Krakowie.

Odpowiedź: W chwili obecnej w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie nie jest prowadzony nabór do służby i w najbliższym czasie nie jest planowany. Natomiast swoje pytanie może Pani skierować do Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie ul. Westerplatte 19, tel 012 431 06 70, www.psp.krakow.pl, który powinien udzielić niezbędnych informacji dotyczących terminów naboru i wolnych etatów. Ponadto informuję Panią o możliwości podjęcia nauki w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie gdzie na stronie internetowej Szkoły www.sapsp.pl znajdzie Pani wszystkie niezbędne informacje dotyczące rekrutacji. Jednocześnie informuję, że w woj. małopolskim poza Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie nie ma ustalonych terminów naboru do służby w PSP. Ogłoszenia o naborze do PSP na terenie województwa małopolskiego publikowane są na bieżąco m.in. na naszej stronie internetowej www.straz.krakow.pl

3. Gdzie znajduje się Szkoła Kadetów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie? i czy zamiast do wojska można iść do straży?

Odpowiedź:

1. Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie znajduje się w na oś. Zgody 18 (Kraków – Nowa Huta) tel. 012 6460100; www.sapsp.pl.

2. Istnieje możliwość odbycia zastępczej służby wojskowej w strukturach PSP. W tym celu należy w pierwszej kolejności złożyć podanie odpowiednio go uzasadniając do właściwego WKU z prośbą o umożliwienie odbycia takiej służby. Po zaakceptowaniu podania przez WKU zostaje Pan odesłany do Wojewódzkiego Urzędu Pracy skąd może Pan być skierowany do odbycia służby w strukturach PSP.

4. Jeżeli nie posiadam prawa jazdy kat. C, czy są jakieś szanse na prace w PSP, czy w ogóle mnie to od razu eliminuje?

Odpowiedź:

1. Prawo jazdy kat. C w większości przypadków, nie jest warunkiem koniecznym, aby zostać zatrudnionym w PSP, natomiast kat C zwiększa szanse na zatrudnienie gdyż podczas prowadzonego naboru za tą kategorie prawa jazdy najczęściej przyznawane są dodatkowe punkty preferencyjne. Zdarza się, że w komendach powiatowych prowadzony jest nabór na kierowcę i wówczas kat. C jest warunkiem koniecznym.

2. Aby zostać przyjętym do służby w PSP (bez wcześniejszego ukończenia szkoły pożarniczej) należy mieć kategorię zdrowia A i uregulowany stosunek do służby wojskowej, a następnie złożyć podanie wraz kompletem wymaganych dokumentów, które są określone w ogłoszeniach o przyjęcie do straży. Wszystkie ogłoszenia z województwa małopolskiego publikowane są na naszej stronie internetowej www.straz.krakow.pl

5. Czy odbycie zastępczej służby wojskowej w strukturach PSP ma jakiś wpływ na późniejszą pracę w PSP?

Odpowiedź:  Odbycie zastępczej służby wojskowej w strukturach PSP nie ma wpływu na późniejsze zatrudnienie w PSP. Natomiast niektóre Komendy Powiatowe/Miejskie PSP podczas rekrutacji przyznają dodatkowe punkty preferencyjne za odbycie służby wojskowej w PSP wraz z pełnym (prowadzonym w trzech etapach) przeszkoleniem.

6. Jakie są wymagane uprawnienia w przypadku płetwonurka, w celu podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej? Gdzie ewentualnie można taki kurs ukończyć?

Odpowiedź: W celu podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej należy spełniać tylko trzy wymogi, które są niezbędne:

1. posiadać wykształcenie co najmniej średnie (matura nie jest konieczna)

2. posiadać kategorię zdrowia „A” i przejść pozytywnie badania Okręgowej Komisji Lekarskiej MSWiA.

3. posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej

Za pozostałe kursy, uprawnienia np.: płetwonurka, prawo jazdy kat min. C mogą być przyznane punkty preferencyjne. Kandydat na nurka w PSP winien odbyć przeszkolenie w zakresie podstawowym (kwalifikacje do 20m, pod nadzorem płetwonurka z wyższym stopniem, bądź instruktora płetwonurkowania)., oraz kurs specjalistyczny w zakresie nurkowań w skafandrach suchych. Kursy prowadzone są w klubach i centrach nurkowych na terenie całego kraju w standardzie KDP/CMAS oraz LOK. Tylko te federacje z uwagi na program szkolenia są honorowane przy rozpatrywaniu raportu kandydata zgłaszającego chęć wykonywania zadań podwodnych w strukturach PSP. W celu uzyskania kwalifikacji do nurkowania w PSP, kandydat posiadający wyżej opisane uprawnienia, po przyjęciu do służby i ukończenia kursu szeregowych PSP, przechodzi specjalistyczne szkolenie w Ośrodkach Szkoleniowych PSP, według programu szkoleniowego dla nurków MSWiA. Po uzyskaniu kwalifikacji mł. nurka MSWiA może wykonywać samodzielnie prace podwodne do głębokości 12 m pod nadzorem Kierownika Prac Podwodnych (KPP), a przy asekuracji z nurkiem MSWiA do głębokości 20 m również pod nadzorem KPP. Państwowa Straż Pożarna (PSP) nie prowadzi szkoleń w zakresie nurkowania na stopień podstawowy oraz nurkowań w skafandrach suchych.

Materiały

Regulamin zadawania pytań do MKW PSP
regulamin​_zadawania​_pytan​_do​_MKW​_PSP.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}