W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Lodowiska 2022

Jak co roku w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych strażacy w woj. małopolskim włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Lodowiska 2022".

Bezpieczne Lodowiska 2022

Działania te mają na względzie przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa naszych małych pociech podczas zabaw na lodzie. Akcja „Bezpieczne Lodowiska 2022” polega na pomocy strażaków w przygotowaniu ślizgawek w różnym terenie, odpowiednio wcześniej przygotowanym poprzez m.in. usypanie band ze śniegu, piasku ewentualnie ustawienie barierek przez organizatora tj. dyrektora szkoły lub zarządcy terenu.

„Lodowisko” może zostać utworzone np. na terenie boiska szkolnego, parku, osiedli mieszkaniowych. Małopolscy strażacy udzielą wsparcia w organizacji ww. lodowiska na pisemną prośbę osoby zarządzającej danym terenem. Jednym z warunków jest dołączenie zgody na pobór wody oraz zgody właściciela terenu na utworzenie lodowiska. Należy pamiętać, że za bezpieczeństwo osób przebywających na tym terenie odpowiada organizator. Strażacy zachęcają do korzystania z takiej formy rekreacji podczas rozpoczynających się ferii zimowych dla dzieci i młodzieży jednocześnie apelując aby nie korzystać z niestrzeżonych zamarzniętych zbiorników wodnych.

Aby uzyskać pomoc Państwowej Straży Pożarnej należy skontaktować się z najbliższą Komendą Powiatową lub Komendą Miejską PSP.

PAMIĘTAJMY: Wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora jest bardzo niebezpiecznie. Poślizgnięcie się i upadek może prowadzić do załamania tafli lodu oraz poważnych obrażeń ciała mogących prowadzić do utraty przytomności.  Zimowa odzież bardzo szybko nasiąka wodą co uniemożliwia utrzymanie się na powierzchni wody.  Przebywanie nawet kilku minut w lodowatej wodzie prowadzi do hipotermii a w konsekwencji do zatrzymania krążenia. Osoba, która znalazła się pod wodą traci orientację w przestrzeni przez co nie może odnaleźć drogi wyjścia co skutkuje utonięciem.

Wyżej wymienione mechanizmy prowadzą do niepotrzebnej śmierci często młodych ludzi.

 

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły – Zespół Prasowy MKW PSP

Zdjęcie – KG PSP

{"register":{"columns":[]}}