W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencje małopolskich strażaków w związku z frontem burzowym, 15 – 16 lipca 2021 r.

15.07.2021

W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi podmuchami wiatru strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie małopolskim od godz. 7:30 w czwartek do godz. 7:00 dnia następnego interweniowali łącznie 908 razy.

Grupa strażaków stoi nad rozlewiskiem, zalane garaże

W działania te zaangażowane zostało 1182 zastępów - 4796 strażaków.     Najwięcej interwencji związanych z wystąpieniem tego niebezpiecznego zjawiska, bo aż ponad pół tysiąca, zanotowali strażacy z powiatu krakowskiego. 


Akcje związane były przede wszystkim z udrażnianiem zalanych przepustów, studzienek oraz wypompowywaniem wody z piwnic, a także usuwaniem powalonych drzew oraz konarów, które blokowały przejezdność dróg, bądź stwarzały zagrożenie. We wskazanym powyżej okresie 368 interwencji dotyczyło wiatrołomów, 38 uszkodzonych dachów na budynkach a 355 podtopionych budynków.

Przykłady interwencji:

1.    Kraków ul. Seweryna Udzieli - Po przybyciu na miejsce zdarzenia  i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że wyniku silnych opadów deszczu i przybraniu wód opadowych doszło wylania rzeki Drwinka. Działania polegały na pompowaniu wody z rozlewiska przy użyciu 2 pomp dużej wydajności do rzeki Serafa poprzez magistralę 2x W110 o długości 2300 metrów. Ponadto przy użyciu 4 x pomp szlamowych strażacy pompowali wodę z piwnic i garaży. Na miejsce również zadysponowany został kontener przeciwpowodziowy. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej – 25 zastępów, 54 strażaków.

2.    Kraków ul. Gustawa Morcinka - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że piwnice w bloku są zalane wodą. Z uwagi na dużą ilość wody w zalanych pomieszczeniach zadysponowano na miejsce 2 szt. pomp szlamowych WTX30. Wodę wypompowano przy pomocy łącznie 4 pomp szlamowych, dodatkowo używana była również pompa elektryczna. Siły i Środki Państwowej Straży Pożarnej – 4 zastępy, 11 strażaków. 

3.    Powiat nowosądecki - W nocy z 15 na 16 lipca tuż obok Nowego Sącza, nad zlewnią potoku Łubinka powstała burza. Burza była niemal stacjonarna i w związku z tym wystąpiła powódź błyskawiczna.  Woda spływała z gór, płynęła drogami, zalewała posesje oraz budynki. Niszczyła wszystko co napotkała na swoje drodze.  Największe zniszczenia powstały w okolicach Paszyna, Piątkowej oraz ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu. Strażacy podjęli łącznie 39 interwencji związanych z opadami deszczu. Podtopionych zostało 35 budynków, 12 dróg zostało uszkodzonych. W działaniach brało udział 13 pojazdów PSP i 52 strażaków oraz 61 zastępów OSP i 324 strażaków.

4.    Lanckorona pow. wadowicki – Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w wyniku napływu wod, osunęła się wierzchnia warstwa terenu -  ziemia i drzewa. Droga została całkowicie zablokowana. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej – 3 zastępy,7 strażaków. 

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły - Wydział Operacyjny KW PSP w Krakowie
Zdjęcia: archiwum KW PSP w Krakowie oraz Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie
 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}